pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Project Eagle. Polscy wywiadowcy w raportach i dokumentach wojennych...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Project Eagle. Polscy wywiadowcy w raportach i dokumentach wojennych amerykańskiego Biura Służb Strategicznych

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788324235490
ISBN: 978-83-2423-549-0
Data: 2019-09-13
24.76  36.00  11.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Project Eagle. Polscy wywiadowcy w raportach i dokumentach wojennych amerykańskiego Biura Służb Strategicznych - John S. Micgiel - opis książki:

W sierpniu 1942 roku przedstawiciele nowo powołanego do życia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta Biura Służb Strategicznych (Office of Strategic Services - OSS) nawiązali kontakt z polskimi władzami w Londynie, w wyniku czego powstała Sekcja Polska przy OSS. Dwa lata później, w połowie 1944 roku, członkowie Sekcji Polskiej zaproponowali centrali OSS w Waszyngtonie ściślejszą współpracę, która miała polegać na oddelegowaniu przez Ministerstwo Spraw Wojskowych RP do Sekcji Polskiej OSS kilkudziesięciu niemieckojęzycznych żołnierzy armii polskiej. Głównym celem tej współpracy miała być szpiegowska penetracja zachodnich terenów Trzeciej Rzeszy w celu zbierania informacji strategicznych. Akcja ta otrzymała kryptonim "Project Eagle" i ostatecznie składała się z szesnastu dwuosobowych grup dywersyjnych. To właśnie historia polskich żołnierzy, członków tych grup, oraz ich raporty - spisywane "na gorąco", w trakcie rozmów z agentami w kilka dni po przejęciu ich przez wojska amerykańskie - są tematem tej książki.

Praca ta w dużej mierze oparta jest na odtajnionych niedawno materiałach archiwalnych OSS, które są przechowywane w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych (National Archives and Records Administration).


John S. Micgiel urodził się w Stanach Zjednoczonych. Jest historykiem specjalizującym się w najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie uzyskał stopień doktora. Przez wiele lat był wykładowcą historii i stosunków międzynarodowych na Wydziale Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Columbia, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Od lat dziewięćdziesiątych związany ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego jako wykładowca i współpracownik. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy naukowej dr Micgiel został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Książka „Project Eagle. Polscy wywiadowcy w raportach i dokumentach wojennych amerykańskiego Biura Służb Strategicznych” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Książka posiada 232 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Project Eagle. Polscy wywiadowcy w raportach i dokumentach wojennych..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Początki Gułagu. Opowieści z Wysp - okładka książki
Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich Sozerko Malsagow, Nikołaj Kisieliow-Gromow
Produkty podobne:
Operacja Eagle - Niemcy 1945. Polscy - okładka książki
Operacja Eagle - Niemcy 1945. Polscy spadochroniarze... Agata Tyszkiewicz, Jakub Tyszkiewicz
Wilson - okładka książki
Wilson A. Scott Berg