pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Poziomki i inne fragmenty prozy

Autor książki:

Joseph Roth

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788378661108
ISBN: 978-83-7866-110-8
Data: 2016-11-04
27.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wydany w 1932 roku "Marsz Radetzkyego" to kronika schyłku i upadku Monarchii Austro-Węgierskiej opowiedziana przez pryzmat historii trzech generacji rodziny von Trottów. Jej początkiem jest bohaterski czyn Józefa Trotty, który ratując życie cesarza w bitwie pod Solferio, przeszedł do legendy, z którą będą musieli się zmierzyć jeszcze jego syn i wnuk.

"Pamiętam pogrzeb, któremu się przypatrywałam z okna Burgu - pisała we wspomnieniach Karolina Lanckorońska. - Przesuwał się przed naszymi oczami arcydługi pochód arcybiałych koni ciągnących karawan, wozy i powozy. Służba na koniach i powozach miała stroje hiszpańskie, znane nam z szesnastowiecznych portretów". Gdy trumnę cesarza Franciszka Józefa I przewożono do krypty kapucynów, w miasteczku W. na Morawach składano do grobu - oczywiście tylko na kartach książki Rotha - ciało ostatniego z Trottów. Dla młodej Polki, której serce było przy Legionach Piłsudskiego, pogrzeb monarchy stanowił już tylko widowisko historyczne. Dla jej ojca, Karola Lanckorońskiego, austriackiego patrioty i admiratora "wielkiej narodowościowej mozaiki w ramach cesarstwa", był zapowiedzią kolejnych katastrof. Dla starosty von Trotty i samego autora powieści był końcem świata. Świata, który Joseph Roth stopniowo coraz bardziej idealizował i któremu w Marszu Radetzky ego wystawił niezwykły pomnik.

Tomasz Fiałkowski

Książka "Poziomki i inne fragmenty prozy" - Joseph Roth - oprawa twarda - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 300 stron i została wydana w 2016 r. Cena 27.73 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.