pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Postawa 3X wśród młodzieży coś więcej niż abstynencja
Tytuł książki:

Postawa 3X wśród młodzieży coś więcej niż abstynencja

Autor książki:

Dominika Łęcka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788375873931
ISBN: 978-83-7587-393-1
Data: 2011-03-16
9.80  27.30  17.5 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Postawa 3X wśród młodzieży coś więcej niż abstynencja - Dominika Łęcka - opis książki:

Dominika Łęcka podejmuje się interesującej i nowej problematyki w rozważaniach pedagogicznych i socjologicznych. Na potrzeby teorii konstruuje model postawy części współczesnej młodzieży (nazwanej przez autorkę 3x), która opiera się na trzech zasadach: nie piję, nie palę, nie zażywam narkotyków.
Autorka dokonuje wyraźnego rozróżnienia postawy 3x od zjawiska abstynencji. Książka jest tym samym bardzo dobrym uporządkowaniem terminologii i podejść wobec abstynencji jako faktu społecznego i przejawu oddziaływania warunków zewnętrznych na określone wybory i decyzje.
Celem książki jest przedstawienie świata indywidualnych przeżyć młodzieży z postawą 3X i jej relacji z otoczeniem społecznym opartych na konfrontacji, kompromisie i konsensusie. Przyjrzymy się także samemu otoczeniu tej postawy i zjawiskom, które uaktywniają się w różnych relacjach. Jak młodzież postrzega abstynencję Jaki ma stosunek do osób posiadających taki styl życia Czy zawsze jest to niechęć W jaki sposób przeżywają spotkanie z abstynentem W jaki sposób naciskają na zmianę postawy i jak osoba z postawą 3X próbuje się temu sprzeciwić Na czym polega rola dublera w opisywanym świecie Odpowiedzi na te pytania i inne problemy czytelnik znajdzie w prezentowanej książce.
Książka Postawa 3X wśród młodzieży - coś więcej niż abstynencja. Studium psychokulturowe jest wynikiem obserwacji zachowań abstynenckich wśród młodzieży. Nie chodzi jednak o abstynencję wynikającą z wcześniejszych doświadczeń z używkami, terapii uzależnień, wartości religijnych, czy przynależności do Związku Harcerstwa Polskiego ale abstynencji rozumianej jako dobrowolny wybór, wartość, styl życia młodego człowieka poszukującego swojej tożsamości - nazwanej właśnie postawą 3X. Zjawisko to będące wynikiem buntu i kryzysu tożsamości jest zjawiskiem naturalnym, angażującym jednak wartość która, jak się okazuje, nie jest akceptowana przez otoczenie rówieśników, ale też samych dorosłych. Jako niezrozumiałe umartwianie się , czy dobrowolna rezygnacja z przyjemności w wymiarze jednostkowym, jest postrzegana, przede wszystkim, jako sprzeciw wobec wartości kulturowych i norm panujących w tych środowiskach. Wynikiem takiego nastawienia są liczne konfrontacje, którym osoba z opisywaną postawą stara się sprzeciwić. Pomimo istnienia cichych zwolenników jej sposobu życia, którzy z różnych powodów nie uzewnętrzniają swojej akceptacji, zmuszona jest do angażowania licznych zasobów indywidualnych, aby znaleźć swoje miejsce w otaczającym świecie.
W dobie prowadzenia licznych oddziaływań profilaktycznych w środowisku młodzieży, wyników badań wskazujących na coraz młodszy wiek inicjacji alkoholowej i narkotykowej oraz zwiększającej się liczbie osób szukających pomocy w związku z rozwojem uzależnienia, warto przyjrzeć się odmiennemu obrazowi nastolatka, który na co dzień nie jest widoczny na tle sprawiających kłopoty rówieśników.
Książka skierowana jest do specjalistów - teoretyków zajmujących się problematyką młodzieży, zwłaszcza jej zachowań zdrowotnych. Znajdzie zastosowanie także wśród osób w praktyce realizujących idee profilaktyki, pracujących z młodzieżą oraz wśród adeptów, którzy w przyszłości chcieliby poświecić swoją pracę zawodową tej właśnie grupie.

Książka „Postawa 3X wśród młodzieży coś więcej niż abstynencja” - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 144 stron i została wydana w 2011 r. Cena 9.80 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Postawa 3X wśród młodzieży coś więcej niż abstynencja"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Migracje kobiet. Przypadek Polski - okładka książki
Migracje kobiet. Przypadek Polski Marta Kindler, Joanna Napierała (red.)
Produkty podobne:
Jaki patriotyzm? - okładka książki
Jaki patriotyzm? Anna Wiłkomirska, Adam Fijałkowski