pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Pośród klęsk i zwycięstw
Tytuł książki:

Pośród klęsk i zwycięstw

Autor książki:

Helena Mycielska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rosikon Press
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 576 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788362981977
ISBN: 978-83-6298-197-7
Data: 2019-01-10
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Doznać cudu? Opowieść Trudy Rosenberg
Doznać cudu? Opowieść Trudy Rosenberg 21.43 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Miasta, rzeczy, przestrzenie
Miasta, rzeczy, przestrzenie 46.38 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Czas odnaleziony. Podróże z moją
Czas odnaleziony. Podróże z moją matką 24.06 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Drzewo życia. Tom 3 lata 1942-1944
Drzewo życia. Tom 3 lata 1942-1944 32.17 zł pozycja dostępna!

Fascynująca relacja z życia polskiej rodziny, której nie załamują dwie wojny światowe, dramatyczne ucieczki, przesiedlenia, komunistyczne prześladowania i utrata majątku. Helena Mycielska, urodzona w 1906, przeżyła niemal 103 lata i jest świadkiem XX wieku. Razem z mężem wychowuje piątkę dzieci, które pozostaną wierne hasłu "Bóg, Honor i Ojczyzna". Jej pamiętnik nie jest chronologiczną opowieścią, lecz zbiorem krótkich form, impresji, minireportaży. Przed nami przewija się korowód postaci nie tylko bliskiej rodziny, znanych polityków czy arystokratów, ale też służących, guwernantek i żebraków. Dzięki swojej wyjątkowej pamięci do nazwisk i zdarzeń, autorka ocaliła ich od całkowitego zapomnienia. Jej impresyjny, migawkowy styl przypomina błyski flesza, które na moment wydobywają z mroków przeszłości konkretne sceny, utrwalone w pamięci najpierw dziecka, potem panny, żony, matki i w końcu babki i prababki. Wspomnienia te stanowią cenne świadectwo historyczne. Styl pisarski autorki sprawia, że czyta się je jednym tchem.

"Pośród klęsk i zwycięstw" hrabiny Heleny Mycielskiej to dzieło mogące śmiało dołączyć do pomnikowych wspomnień polskich arystokratek: księżnej Lubomirskiej i księżnej Sapieżyny. Walorów książka posiada co niemiara, a najważniejszym chyba jest - podkreślana przez syna i redaktora w jednej osobie - niesamowita pamięć Heleny Mycielskiej, która nasyca jej wspomnienia olbrzymią liczbą szczegółów, dzięki czemu mamy nieprzeparte wrażenie bezpośredniego obcowania z historią. Tego metafizycznego wręcz uczucia doznałem zresztą w czasie mego spotkania z Panią Hrabiną, gdy wspominała swe spotkanie z ułanem Beliny, który zaszedł do dworu w Białaczowie w 1914 r.

Tomasz Panfil
Elity polskie wyniszczone przez historię zostawiły stosunkowo nieliczne świadectwa naszej dramatycznej historii. W panoramie dzieł pamiętnikarskich opisujących polski wiek dwudziesty, pisma hrabiny Mycielskiej uderzają klarownym stylem, wielkodusznością sądów. Są świadectwem najlepszych tradycji klasy, którą reprezentuje Autorka.

Krzysztof Zanussi
Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książka "Pośród klęsk i zwycięstw" - Helena Mycielska - oprawa twarda - Wydawnictwo Rosikon Press. Książka posiada 576 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dziewczyny z Wołynia - okładka książki

Dziewczyny z Wołynia

Anna Herbich
Czy jeszcze tu wrócę? - okładka książki

Czy jeszcze tu wrócę?

Justyna Szymańska
Wspomnienia 1847-1928 cz. 2 - okładka książki

Wspomnienia 1847-1928 cz. 2

Edward Woyniłłowicz