pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś

Autor książki:

Jarosław Fischbach

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Rozpisani
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788395631818
ISBN: 978-83-9563-181-8
Data: 2021-08-16
49.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

...W niniejszym opracowaniu starałem się pokazać wszystkie polskie nazwy geograficzne - te obecnie uznawane, a także te, które przeszły już do historii. Za polskie nazwy geograficzne uznałem te nadane przez Polaków dla upamiętnienia: wydarzeń historycznych, wybitnych postaci z przeszłości, a także zdobywców, odkrywców, badaczy, naukowców oraz mecenasów wypraw, matek, żon, narzeczonych organizatorów polskich eskapad. Polskie nazwy geograficzne nadawane były także przez lokalne władze dla uhonorowania naszych rodaków, którzy przyczynili się do rozwoju miast, regionów i krajów opracowaniu ujęto także nazwy historyczne, obowiązujące przez pewien czas, a dziś z rożnych względów już niefunkcjonujące...

Ze Wstępu
Książka Jarosława Fischbacha przypomina o wkładzie Polaków w światowy rozwój cywilizacyjny. Jako Polka mieszkająca w Australii, jestem dumna ze wszystkich śladów polskości poza granicami naszej ojczyzny, które na stałe są wplecione w geografię świata, promują polską kulturę i historię oraz przypominają o walce Polaków o niepodległość. Brakowało pozycji na polskim rynku wydawniczym, która zwróciłaby uwagę na to, jak wiele rożnych polskich akcentów znajduje się na mapie świata. Każdy turysta, podróżnik po przeczytaniu tej książki będzie wiedział, gdzie ich szukać.

Małgorzata Kwiatkowska - Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
Mam przed sobą bogate - w różnorodne polskie nazwy - poważne dzieło Jarosława Fischbacha. Hasła w książce ułożone są według poszczególnych kontynentów. Polskie nazwy geograficzne, wiele nazw polskich miejscowości czy miast, nazwiska rożnych Polaków reprezentujących przeróżne zawody, którzy zasłużyli się dla danego kraju czy regionu. Przy większości z tych haseł są podane współrzędne, dzięki którym z łatwością można je znaleźć na mapie świata. Autorowi Jarosławowi Fischbachowi należy wyrazić wielki szacunek i zarazem podziw za podjęcie się opracowania Polskich nazw geograficznych na mapie świata. Z pewnością dzieło to jest unikatem.

Zdzisław Malczewski SChr - Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii
Jarosław Fischbach - podróżnik śledzący losy Polaków na świecie. Absolwent geografii na Uniwersytecie Łódzkim. Wielki fan Skaldów. Autor książek: O jeden ląd za daleko, Powałęsajmy się po Polsce. Szlakiem Lecha Wałęsy, Polskim szlakiem przez Amerykę Południową; współautor Atlasu Polonii Francuskiej i przewodnika Szlakiem Skaldów. Książka Polskim szlakiem przez Amerykę Południową uzyskała wyróżnienie na Festiwalu Odkrywców i Podróżników Mediatravel, była prezentowana w środowiskach polonijnych w: Nowym Jorku, Buenos Aires, Kurytybie, Sao Paulo i Santiago de Chile. Publikował w: Przeglądzie Polonijnym, Poznaj Świecie, Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Dzienniku Łódzkim, brazylijskim Projecoes - Revista de estudos polono-brasileiros, nowojorskim Nowym Dzienniku, amerykańskim Magazynie Polonia i Link to Poland. Autor wystaw fotograficznych m.in. w: Sao Paulo, Buenos Aires i Kurytybie.

Książka "Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś" - Jarosław Fischbach - oprawa miękka - Wydawnictwo Rozpisani. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2021 r. Cena 49.27 zł. Zapraszamy na zakupy!