pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Polska droga do NATO. Implikacje polityczne i wojskowe

Autor książki:

Piotr Mickiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 370 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788374411592
ISBN: 83-7441-159-7
Data: 2005-09-07
Cena wydawcy: 32.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Realizowana przez całą dekadę lat 90. XX wieku polska polityka zagraniczna zmierzała do "zakotwiczenia” Rzeczypospolitej w euroatlantyckiej strefie bezpieczeństwa. Realizując narodową politykę w myśl naczelnej zasady wszystkich sojuszy, że państwo przyjmowane w ich skład musi "produkować więcej bezpieczeństwa, niż go konsumować”, Polska podejmowała również próby aktywnego oddziaływania na kierunki przeobrażeń sfery bezpieczeństwa europejskiego. To zaangażowanie oraz stopniowe rozszerzanie zakresu współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim umożliwiło włączenie Rzeczypospolitej w jego struktury polityczno-militarne, a tym samym uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa. Pozwoliło również na uzyskanie przez Polskę statusu ważnego ogniwa procesów stabilizacji i bezpieczeństwa i – co najważniejsze – zajęcie istotnego miejsca w całokształcie działań politycznych NATO.
Prezentowana praca traktuje o głównych kierunkach i o uwarunkowaniach działań, które spowodowały zmianę statusu Polski z państwa członkowskiego Układu Warszawskiego, uczestnika Północnoatlantyckiej Rady Współpracy NACC i programu Partnerstwo dla Pokoju i doprowadziły do uzyskania członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz pozwoliły na wzmocnienie pozycji państwa polskiego w tej organizacji. Koncentruje się na przedstawieniu wysiłków Rzeczypospolitej Polskiej zmierzających do określenia na nowo jej sytuacji geopolitycznej, osiągnięcia wpływu na rozwój i kształt europejskiej polityki bezpieczeństwa i stabilizacji politycznej oraz uzyskania pełnych gwarancji bezpieczeństwa określonych w artykule 5. traktatu waszyngtońskiego. Prezentując i analizując ciąg zdarzeń o charakterze politycznym i militarnym, autor wyselekcjonował obszary polskiej aktywności, które pozwoliły rozszerzyć strefę bezpieczeństwa sojuszu o obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a jej siłom zbrojnym pomogły dostosować strukturę do nowej sytuacji politycznej.

Książka "Polska droga do NATO. Implikacje polityczne i wojskowe" - Piotr Mickiewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]