pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Polscy Żydzi za murami nazistowskich - okładka książki
książka:

Polscy Żydzi za murami nazistowskich gett. Wstęp i Komentarz Marek Skwara

autor: Szlomo Mendelsohn

Dane szczegółowe:

Cena wydawcy: 68.00 złpozycja niedostępna

Opis:

Opracowanie dotyczy losu polskich Żydów mieszkających w gettach pod okupacją niemiecką. Opisano w nim szczególny okres w dziejach wspólnoty żydowskiej, jest to czas od wkroczenia Niemców do Polski, poprzez zamknięcie Żydów w gettach, aż do początku Zagłady. Autor referatu informacje o losie Żydów w gettach czerpie nie tylko z "gadzinówek" czy korespondencji prywatnej, ale także z wiadomości udostępnianych przez placówki dyplomatyczne II Rzeczpospolitej w USA (zob. szczegóły w Komentarzu). Tekst ten jako świadectwo historyczne (piszę o tym w dalszej części Wstępu) wyrasta z modernistycznej tradycji rozumienia źródła, a więc stara się zebrać całą dostępną wiedzę, będąc jednocześnie skażonym ideologią Bundu.

Prezentowana broszura - wydaje się to szczególnie ważne w kontekście współczesnych sporów na temat relacji polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej - bardzo pozytywnie opisuje stosunki między przedstawicielami obu narodów. Warto podkreślić, iż niniejsza edycja tekstu Mendelsohna jest pierwszym bilingwalnym (angielsko-polskim), krytycznym wydaniem.


Ze wstępu

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Produkty podobne:

Żydzi w Zamościu i na Zamojszczyźnie. - okładka książki
Żydzi w Zamościu i na Zamojszczyźnie. Historia-kultura-literatura Weronika Litwin, Monika Szabłowska-Zaremba, Sławomir J. Żurek (red.)
Sobota, 24 Lutego 2018 roku.