pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polityka sądów wobec nieletnich w Polsce w okresie transformacji ustrojowej

Autor książki:

Leszek Wieczorek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 146 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788371645785
ISBN: 978-83-7164-578-5
Data: 2009-07-06
29.40 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Zjawisko przestępczości nieletnich z racji swej społecznej doniosłości od dawna pozostaje nie tylko w kręgu zainteresowania opinii społecznej, ale jest przedmiotem rozlicznych analiz wielu badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauki wśród których należy między innymi wymienić: prawo karne, kryminologię, socjologię, psychologię, pedagogikę. Problem ten jest więc problemem interdyscyplinarnym. Na całym świecie wciąż poszukuje się nowoczesnych, skuteczniejszych rozwiązań w dziedzinie zapobiegania przestępczości nieletnich i zwalczania nieprzystosowania społecznego dzieci i młodzieży.
(...)
We wprowadzeniu omówiono zagadnienia metodologiczne oraz opisano stosowane w dalszej części pracy procedury statystyczne (matematyczne). Kolejne rozdziały mają charakter diagnostyczny. Drugi dotyczy rozmiarów, dynamiki i struktury zjawiska przestępczości nieletnich. Trzeci opisuje prawomocne orzeczenia sądowe wobec nieletnich w związku z demoralizacją, a czwarty w związku z czynami karalnymi.
W poszczególnych rozdziałach pracy zaprezentowano również korelację z wybranymi innymi komponentami rzeczywistości społecznej analizowanego okresu.
Uzyskane wyniki zostały zrekapitulowane w formie wniosków końcowych, które obejmują diagnozę, problemy resocjalizacji i profilaktykę w zakresie omawianych zjawisk.
Praca ta poświęcona jest wąskiemu, lecz bardzo istotnemu ze społecznego punktu widzenia wycinkowi rzeczywistości. Pomóc to powinno w stworzeniu skutecznego systemu przeciwdziałania patalogiom społecznym poprzez optymalizację procesu socjalizacji lub resocjalizacji dzieci i młodzieży.
Ze Wstępu

Książka "Polityka sądów wobec nieletnich w Polsce w okresie transformacji ustrojowej" - Leszek Wieczorek - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 146 stron i została wydana w 2007 r. Cena 29.40 zł. Zapraszamy na zakupy!

Spis treści:

Wstęp
1. Wprowadzenie
Cel i przedmiot badań
Założenia metodologiczne
Teren badań, dobór populacji
Etapy i organizacja badań
Metody i techniki badań
Zastosowane metody statystyczne
2. Rozmiary, dynamika i struktura przestępczości nieletnich
3. Prawomocne orzeczenia sądowe wobec nieletnich w związku z demoralizacją
4. Prawomocne orzeczenia sądowe wobec nieletnich w związku z czynami karalnymi
Zakończenia
Spis tabel
Spis wykresów
Bibliografia
Aneksy
Summary