pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Poezje zebrane 1931–1944
Tytuł książki:

Poezje zebrane 1931–1944

Autor książki:

Zuzanna Ginczanka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Marginesy
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 175x230 mm
EAN: 9788366335417
ISBN: 978-83-66335-41-7
Data: 2019-11-28
40.78  42.84  2.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Legenda przedwojennej cyganerii. Kresowianka, w 1935 roku przeniosła się do stolicy za namową Juliana Tuwima, który dostrzegł w niej wybitny talent poetycki. Przyjaźniła się ze skamandrytami, z Witoldem Gombrowiczem i artystami skupionymi wokół redakcji nowo powstałego tygodnika satyrycznego „Szpilki”. Zadebiutowała w prasie jako czternastolatka. Zginęła w wieku dwudziestu siedmiu lat.

Niniejsze wydanie to najpełniejszy jak dotąd zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki – zawiera wszystkie znane utwory poetki, w tym te nigdy dotąd niepublikowane: odnaleziony rękopis poematu Pieśń nad Pieśniami oraz wiersze z prasy. Edycja została wzbogacona o materiały ilustracyjne i komentarze, pozwalające lepiej zrozumieć tło epoki i zanurzyć się w świat Ginczanki, w rzeczywistość, w jakiej przyszło jej żyć i tworzyć.

Zuzanna Ginczanka za swojego krótkiego życia wydała jeden tylko niewielkich rozmiarów tom poetycki. Stała się ofiarą Zagłady, zamordowana w młodym wieku w roku 1944. Jej swojego rodzaju testamentem jest wstrząsający wiersz Non omnis moriar, nawiązujący do Horacego i – przede wszystkim – Słowackiego. Należy on do najwybitniejszych utworów, jakie polscy poeci poświęcili Holokaustowi.

Pozostał po niej rozległy, wysoce wartościowy dorobek literacki z okresu międzywojennego. Poezje jej, rozproszone w różnych miejscach, przede wszystkim w prasie tego czasu, która chętnie je ogłaszała, przypominane są i wzbogacane o nowe znaleziska w kolejnych edycjach. Jest poetką łączącą osobisty liryzm z wątkami satyrycznymi i poczuciem humoru. Twórczość jej bliska jest poetyce ukształtowanej przez skamandrytów. Każda publikowana w ostatnich dziesięcioleciach księga jej wierszy zawiera utwory nowo odnalezione. Tak też dzieje się tutaj. Tom przygotowała znakomita znawczyni i edytorka twórczości Zuzanny Ginczanki, profesor Izolda Kiec.

Książka "Poezje zebrane 1931–1944" - Zuzanna Ginczanka - oprawa Twarda - Wydawnictwo Marginesy. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2019 r. Cena 40.78 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Zuzanna Ginczanka - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Manusmryti czyli Traktat o Zacności - okładka książki

Manusmryti czyli Traktat o Zacności / Kamasutra...

Manu Swajambhuwa, Watsjajana Mallanaga
Światło ukryte w mroku - okładka książki

Światło ukryte w mroku

Sharon Cameron
jest / jestem - okładka książki

jest / jestem

Krystyna Miłobędzka
Niepamiętnik - okładka książki

Niepamiętnik

Jerzy Ficowski
Tragedie - okładka książki

Tragedie

Jean Racine
Produkty podobne:
Utwory zebrane - okładka książki

Utwory zebrane

Eugeniusz Małaczewski
Debiut przed debiutem - okładka książki

Debiut przed debiutem

Karolina Chyła
Poezje - okładka książki

Poezje

Tadeusz Miciński
Migracje - okładka książki

Migracje

Gloria Gervitz
Wieże - okładka książki

Wieże

Jarosław Iwaszkiewicz