pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Podstawy przyrostowe i ekologiczne odnawiania oraz pielęgnacji drzewostanów
Księgarnia »
Podręczniki »
podręcznik:

Podstawy przyrostowe i ekologiczne odnawiania oraz pielęgnacji drzewostanów

Dane szczegółowe:
Wydawca: Państwowe Rolnicze i Leśne
Rok wyd.: 2004
Oprawa: twarda
Ilość stron: 375 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788309017752
ISBN: 83-0901-775-8
Data: 2008-11-21
pozycja niedostępna

Podstawy przyrostowe i ekologiczne odnawiania oraz pielęgnacji drzewostanów - Andrzej Jaworski - opis książki:

Hodowla lasu jako dyscyplina nauk leśnych i gałąź gospodarczej działalności w lesie, obejmująca m.in. odnowienie i pielęgnację drzewostanów, określa także zasady postępowania pozwalające na ukształtowanie lasu wielofunkcyjnego. Przy realizacji swojego przedmiotu badań i zadań gospodarczych hodowla lasu korzysta z osiągnięć wielu dyscyplin nauk przyrodniczych i leśnych, jak np.: botaniki, fizjologii roślin, gleboznawstwa, meteorologii i klimatologii, ekologii lasu, które współtworzą odrębną dyscyplinę leśną - ekologiczne podstawy hodowli lasu. Kolejną ważną dyscypliną, na której opiera się hodowla lasu, jest nauka o przyroście drzew i drzewostanów (nauka o produkcyjności lasu). Ma ona m.in. za zadanie poznanie efektów (skutków) stosowania różnych zabiegów hodowlanych.
Podręcznik ten stanowi próbę zebrania wiadomości z zakresu ekologii, fizjologii drzew leśnych i nauki o przyroście stanowiących podstawy hodowli lasu. Autor starał się omówić te zagadnienia, które pozwalają na zrozumienie skutków i przewidywaniu efektów stosowanych metod odnowienia i pielęgnacji lasu. Prezentowany podręcznik ma charakter interdyscyplinarny, nie stawia sobie jednak zadania zastąpienia książek z zakresu nauki o produkcyjności lasu czy też ekologicznych podstaw hodowli lasu.
Zagadnienia wzrostu i przyrostu drzew oraz drzewostanów przedstawiono w zakresie koniecznym głównie do zrozumienia reakcji drzew i drzewostanów na przeprowadzone cięcia pielęgnacyjne. Dla udatności odnowień decydujący jest okres pierwszych kilku lub kilkunastu lat wzrostu, a więc w fazach uprawy, nalotu i podrostu, dlatego wzrost odnowień sztucznych i naturalnych omówiono dosyć szczegółowo.
Znajomość typów wzrostu drzew pozwoli na ocenę reakcji gatunków drzew leśnych na cięcia pielęgnacyjne, a cech morfologicznych koron w młodym wieku - na ocenę potrzeb świetlnych i żywotność podrostów.
Znaczną część opracowania poświęcono charakterystyce typów koron systemów korzeniowych drzew leśnych, bowiem decydują one o produkcyjności i stabilności drzewostanów, a ponadto można je modyfikować stosując odpowiednią więźbę oraz czyszczenia i trzebieże.
Z zagadnień dotyczących charakterystyki drzewostanów omówiono: - klasyfikację form oddziaływania drzew na siebie, naturalne przemieszczanie się drzew w drzewostanie, procesy wydzielania i oczyszczania.
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla studentów leśnictwa, korzystać z niego mogą również praktycy.

Książka „Podstawy przyrostowe i ekologiczne odnawiania oraz pielęgnacji drzewostanów” - oprawa twarda - Wydawnictwo Państwowe Rolnicze i Leśne.

Książka posiada 375 stron i została wydana w 2004 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Podstawy przyrostowe i ekologiczne odnawiania oraz pielęgnacji drzewostanów"
Andrzej Jaworski - autor m.in.: