pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Początki Polski w pamięci historycznej późnego średniowiecza. Seria:...
Książki »
Tytuł książki:

Początki Polski w pamięci historycznej późnego średniowiecza. Seria: Monografie Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana. Tom 2

Autor książki:

Piotr Węcowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 456 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788361033752
ISBN: 978-83-61033-75-2
Data: 2014-10-03
54.79 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Początki Polski w pamięci historycznej późnego średniowiecza. Seria: Monografie Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana. Tom 2 - opis książki:

Publikacja Piotra Węcowskiego poświęcona jest późnośredniowiecznym wyobrażeniom na temat Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W pierwszej części książki autor omówił źródła i transmisję pamięci historycznej, wskazując nie tylko na źródła pisane, lecz także ikonograficzne, materialne i niematerialne znaki pamięci oraz na przekaz ustny. W części drugiej przedstawił treść późnośredniowiecznej pamięci historycznej, m.in. opowieści o chrzcie Mieszka I, początkach polskiej organizacji kościelnej, działalności św. Wojciecha w Polsce i zjeździe gnieźnieńskim. Poza źródłami historiograficznymi P. Węcowski wykorzystał liczne utwory hagiograficzne oraz liturgiczne, np. sekwencje i hymny, gdyż jego zdaniem to właśnie hagiografia i liturgia były w późnym średniowieczu najbardziej popularnym źródłem informacji o dawnych czasach. Autor nie tylko nowatorsko analizuje tytułowe zagadnienie, lecz także zastanawia się, na ile w mediewistyce można aplikować współczesne modele badań pamięci społecznej.

Książka "Początki Polski w pamięci historycznej późnego średniowiecza. Seria: Monografie Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana. Tom 2" - Piotr Węcowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Societas Vistulana. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2014 r. Cena 54.79 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]