pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich
Książki »
Tytuł książki:

Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376747323
ISBN: 978-83-7674-732-3
Data: 2019-03-08
28.95  44.90  15.95 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Dwa wstrząsające świadectwa o źródłach "piekła, jakie bolszewicy zgotowali swoim wrogom", czyli o powstawaniu "obozu specjalnego przeznaczenia" na Wyspach Sołowieckich.

Pierwsze, pt. Piekielna wyspa, zredagował w 1925 roku Sozerko Malsagow, jeden z bardzo nielicznych więźniów, którzy zbiegli z "piekielnej wyspy". Trafił na Wyspy Sołowieckie z trzyletnim wyrokiem. Tam dręczony był przez głód i mróz i zmuszany do ciężkiej, katorżniczej pracy. Ukazuje obóz jako nieludzkie, urągające wszelkim prawom miejsce odosobnienia, z zimą trwającą 260 dni, a latem cuchnącym odorem rozkładających się zwłok.

Świadectwo drugie, zupełnie niepowtarzalne, pt. Obozy śmierci w ZSRR, pochodzi od Nikołaja Kisieliowa-Gromowa, jedynego z wyznaczonych do nadzorowania obozu sołowieckiego czekisty, który zbiegł stamtąd za granicę. Opisuje nieludzki wyzysk i warunki bytowania oraz pracy w łagrze. Relacjonuje bezskuteczne przypadki samookaleczeń, które miały zekom pomóc w unikaniu pracy. Ogrom zbrodni dokonywanej w obozie mającym "przekształcać obywateli" wedle nowej władzy, co oznaczało w rzeczywistości pracę do śmieci, przeraził go.

To na Wyspach Sołowieckich rodził się i wykuwał świat Gułagu, najrozleglejszy system obozów pracy w XX wieku, przez który tylko spośród obywateli radzieckich przeszło od końca lat dwudziestych do połowy lat pięćdziesiątych dwadzieścia milionów ludzi, czyli co szósty dorosły.

Do lektury wspomnień wprowadza obszerny wstęp uznanego historyka i sowietologa Nicolasa Wertha.

Sozerko Artaganowicz Malsagow (1895-1976) - z pochodzenia Ingusz, oficer rosyjski i polski, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, pisarz, publicysta i działacz antykomunistyczny.

Nikołaj Kisieliow-Gromow - oficer armii carskiej i Czeki.

Nicolas Werth (ur. 1950) - francuski historyk, sowietolog, badacz komunizmu; współautor Czarnej księgi komunizmu.

Książka "Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich" - Sozerko Malsagow, Nikołaj Kisieliow-Gromow - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2019 r. Cena 28.95 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Orlęta Lwowskie - okładka książki

Orlęta Lwowskie

Wojciech Roszkowski
Stalin a historia - okładka książki

Stalin a historia

Stanisław Ciesielski
Pożytki z katorgi - okładka książki

Pożytki z katorgi

Wojciech Lada
Produkty podobne:
Przeżyłam Oświęcim - okładka książki

Przeżyłam Oświęcim

Krystyna Żywulska
Ich uberlebte Auschwitz - okładka książki

Ich uberlebte Auschwitz

Krystyna Żywulska