pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej

Autor książki:

Piotr Forecki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 434 s.
Wymiar: 143x203 mm
EAN: 9788366076020
ISBN: 978-83-6607-602-0
Data: 2018-09-06
40.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Piotr Forecki świetnie rozpoznał procedury manipulowania, maskowania czy mistyfikowania pamięci o Zagładzie w różnych obszarach polskiego dyskursu publicznego. Swobodnie porusza się po ogromnym i zróżnicowanym materiale źródłowym: od gazet i czasopism po film, radio i telewizję; od dokumentów parlamentarnych, przez akty prawne do podręczników szkolnych. Odsłania przed czytelnikami zarówno myślowy rodowód, jak i mechanizmy tego, co określa zapożyczonym z nowej humanistyki terminem backlash. Pod tym pojęciem kryją się bowiem działania mające charakter kontruderzenia, będące ofensywną reakcją obronną na wszystko, co zagraża jedynie słusznym wzorcom pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Autor uważnie śledzi konsekwencje debaty, jaka rozpoczęła się po publikacji książki Jana Tomasza Grossa o zbrodni w Jedwabnem i pokazuje wielką mobilizację uczonych, publicystów, polityków, instytucji państwa i Kościoła - by powrócić do tego, co było przed Grossem, a jego samego zneutralizować i unieważnić. Ta obrona przez atak ma swoje słowa klucze: "patriotyzm afirmatywny" przeciwko "patriotyzmowi krytycznemu"; "wspólnota dumy  przeciwko pedagogice wstyd"?: Na straży heroiczno-martyrologicznego snu o Bezgrzesznej stoją już nie tylko ludzie, lecz także instytucje państwa. Książka Foreckiego budzi nas z tego snu do dorosłego życia na jawie.

prof. dr hab. Jacek Leociak
(Instytut Badań Literackich PAN,
Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFi S PAN)

Piotr Forecki, doktor nauk humanistycznych, politolog w Zakładzie Kultury Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główne kierunki badań i zainteresowań naukowych: polska pamięć Zagłady, dyskursy antysemickie, współczesne reprezentacje Zagłady w kulturze popularnej, oblicza polskiego nacjonalizmu. Autor książki Od "Shoah" do Strachu Spory o polsko-żydowskq przeszłość i pamięć w debatach publicznych oraz artykułów publikowanych na tamach różnych czasopism naukowych, m.in. Zagłada Żydów. Studia i Materiały:
"Studia Litteraria et Historica": "Środkowoeuropejskie Studia Polityczne": "Przegląd Politologiczny": "Poznańskie Studia Polonistyczne":
Współredaktor serii "Geschichte Erinnerung - Politik. Studies in History, Memory and Politics" w wydawnictwie Peter Lang.

Książka "Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej" - Piotr Forecki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN. Książka posiada 434 stron i została wydana w 2018 r. Cena 40.48 zł. Zapraszamy na zakupy!