pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Plan londyński Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy (1945-1946)
Tytuł książki:

Plan londyński Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy (1945-1946)

Autor książki:

Mikołaj Getka-Kenig

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pileckiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 175x230 mm
EAN: 9788366340527
ISBN: 978-83-6634-052-7
Data: 2021-09-10
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Plan londyński Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy (1945-1946) - opis książki:

Plan londyński odbudowy Warszawy stanowi cenne, choć do niedawna całkiem zapomniane świadectwo głębokiej refleksji nad restytucją zniszczonej stolicy Polski w kręgu bliskim rządowi polskiemu na uchodźstwie. Ta kompleksowa koncepcja urbanistyczna, utrzymana w typowym dla tej epoki duchu modernizmu, powstała na przełomie lat 1945 i 1946 w wyniku współpracy emigracyjnego Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z działającym w Londynie Komitetem Obywatelskim Odbudowy m.st. Warszawy. Z przyczyn finansowych nie doszło jednak wówczas do jej publikacji. Podstawą tego wydania jest jedyny znany egzemplarz tekstowej części tego projektu (bez ilustracji), który zachował się w zbiorach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

Zburzenie Warszawy było bezprecedensowym wydarzeniem, które postawiło polskich architektów przed wielkim wyzwaniem. Musieli się zmierzyć z zadaniem pogodzenia historii miasta z potrzebą wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, pozwalających jak najlepiej zaspokoić potrzeby jego mieszkańców. Oznaczało to wiele dylematów dotyczących nowego kształtu stolicy. Niektóre z nich, w dobie wciąż intensywnego zabudowywania centrum Warszawy i dyskusji na temat sposobu urządzania jej przestrzeni miejskiej, pozostają aktualne do dziś.

Wysoka ocena recenzenta wynika z przekonania, iż podstawową powinnością zawodową historyka jest formułowanie tez badawczych na podstawie gruntownych kwerend źródłowych, którym towarzyszą badania źródłoznawcze oraz edycje źródeł, służące wprowadzeniu do obiegu naukowego materiałów źródłowych wcześniej nieznanych lub mało dostępnych. Wobec powyższego inicjatywa Autora (i Wydawcy) zasługuje na szczególnie wysoką ocenę.

dr hab. Piotr Majewski, prof. UKSW

Książka "Plan londyński Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy (1945-1946)" - Mikołaj Getka-Kenig - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pileckiego. Książka posiada 96 stron i została wydana w 2021 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]