pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Fidrygałki - okładka książki
Fidrygałki pozycja dostępna
Opowieści niedoskończone - okładka książki
Opowieści niedoskończone pozycja dostępna
Psiakość! - okładka książki
Psiakość! pozycja dostępna
Pigułka Driona - okładka książki
Pigułka Driona pozycja dostępna
Poczekajka - okładka książki
Poczekajka pozycja dostępna
książka:

Pixel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Studio Emka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 168 s.
Wymiar: 208x138 mm
EAN: 9788364437700
ISBN: 978-83-64437-70-0
Data: 2014-10-15
Cena wydawcy: 34.90 złpozycja niedostępna

Pixel - Krisztina Tóth - opis książki:

,,Pixel" węgierskiej pisarki Krisztiny Tóth to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. Książka jest zbiorem krótkich, pozornie odrębnych opowiadań, w których w sposób ciekawy, miejscami wzruszający, zaskakująco trafnie opisane są perypetie zwykłych ludzi.

Składa się z trzydziestu rozdziałów (pixeli), zatytułowanych różnymi częściami ciała. Głowa, serce, ręka: z każdym z nich związana jest jakaś historia. Opowiadania w luźny sposób łączą się ze sobą, krzyżują, przenikają, tworząc powieść. Z bliska widać jedynie pixele, jednak gdy patrzymy z pewnej odległości, wszystko zlewa się w jedno ciało.

,,Fragmenty nieraz płowieją, z upływem czasu zmienia się ich barwa. Należy o tym pamiętać. Czasem ciemnieją i trzeba je poprzekładać. Na pierwszy rzut oka dzieło wygląda jak bezforemna pryzma, skupisko nieregularnych wypukłości. Lecz jeśli kilkakrotnie obejdziemy je dookoła, powoli, krok po kroku nabierze ono wyraźnych kształtów." To cytat z opowiadania ,,Historia kolana", które idealnie zwieńcza cały zbiór.

,,Pixel" cechuje oryginalność ujęcia, ironiczny dystans, zaskakujące skojarzenia. Język opowiadań - często chropowaty, potoczny, pełen przemilczeń, niedopowiedzeń, urwanych zdań, powtarzanych słów - jest silnie zmetaforyzowany i obfituje w oryginalne środki poetyckie, co nie powinno dziwić, ponieważ Krisztina Tóth to przede wszystkim znakomita poetka.

Krisztina Tóth, urodzona w Budapeszcie w 1967 roku. Autorka zbiorów wierszy, tomów opowiadań, przekładów, a także szkiców i felietonów. Debiutowała w 1989 r. tomem poetyckim pt. ,,Jesienne powiewanie płaszcza" (,,Oszi kaba´tloboga´s "). Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień krajowych i zagranicznych, m.in. nagrody Gravesa (1996), Józsefa Attili (2000), Gemini (2005), Sándora Máraiego (2007).

"

Książka „Pixel” - oprawa twarda - Wydawnictwo Studio Emka.

Książka posiada 168 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pixel"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Holandia. Presja depresji - okładka książki
Holandia. Presja depresji Marek Orzechowski
Znaczy Kapitan - okładka książki
Znaczy Kapitan Karol O. Borchardt
Ruiny i zgliszcza - okładka książki
Ruiny i zgliszcza Wells Tower