pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pixel

Autor książki:

Krisztina Tóth

Dane szczegółowe:
Wydawca: Studio Emka
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 168 s.
Wymiar: 208x138 mm
EAN: 9788364437700
ISBN: 978-83-64437-70-0
Data: 2014-10-15
23.68  24.88  1.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Pixel - Krisztina Tóth - opis książki:

,,Pixel" węgierskiej pisarki Krisztiny Tóth to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. Książka jest zbiorem krótkich, pozornie odrębnych opowiadań, w których w sposób ciekawy, miejscami wzruszający, zaskakująco trafnie opisane są perypetie zwykłych ludzi.

Składa się z trzydziestu rozdziałów (pixeli), zatytułowanych różnymi częściami ciała. Głowa, serce, ręka: z każdym z nich związana jest jakaś historia. Opowiadania w luźny sposób łączą się ze sobą, krzyżują, przenikają, tworząc powieść. Z bliska widać jedynie pixele, jednak gdy patrzymy z pewnej odległości, wszystko zlewa się w jedno ciało.

,,Fragmenty nieraz płowieją, z upływem czasu zmienia się ich barwa. Należy o tym pamiętać. Czasem ciemnieją i trzeba je poprzekładać. Na pierwszy rzut oka dzieło wygląda jak bezforemna pryzma, skupisko nieregularnych wypukłości. Lecz jeśli kilkakrotnie obejdziemy je dookoła, powoli, krok po kroku nabierze ono wyraźnych kształtów." To cytat z opowiadania ,,Historia kolana", które idealnie zwieńcza cały zbiór.

,,Pixel" cechuje oryginalność ujęcia, ironiczny dystans, zaskakujące skojarzenia. Język opowiadań - często chropowaty, potoczny, pełen przemilczeń, niedopowiedzeń, urwanych zdań, powtarzanych słów - jest silnie zmetaforyzowany i obfituje w oryginalne środki poetyckie, co nie powinno dziwić, ponieważ Krisztina Tóth to przede wszystkim znakomita poetka.

Krisztina Tóth, urodzona w Budapeszcie w 1967 roku. Autorka zbiorów wierszy, tomów opowiadań, przekładów, a także szkiców i felietonów. Debiutowała w 1989 r. tomem poetyckim pt. ,,Jesienne powiewanie płaszcza" (,,Oszi kaba´tloboga´s "). Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień krajowych i zagranicznych, m.in. nagrody Gravesa (1996), Józsefa Attili (2000), Gemini (2005), Sándora Máraiego (2007).

"

Książka „Pixel” - oprawa twarda - Wydawnictwo Studio Emka. Książka posiada 168 stron i została wydana w 2014 r. Cena 23.68 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pixel"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Znaczy Kapitan - okładka książki
Znaczy Kapitan Karol O. Borchardt
Ruiny i zgliszcza - okładka książki
Ruiny i zgliszcza Wells Tower
Tańczące niedźwiedzie - okładka książki
Tańczące niedźwiedzie Witold Szabłowski
Wszystkie sowy - okładka książki
Wszystkie sowy Filip Florian
Produkty podobne:
Psiakość! - okładka książki
Psiakość! Alejandro Palomas
Poczekajka - okładka książki
Poczekajka Katarzyna Michalak
Pigułka Driona - okładka książki
Pigułka Driona Jacek Kalitowski
Dlaczego koty nie jedzą ludzi - okładka książki
Dlaczego koty nie jedzą ludzi Katja Lange-Muller