pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pisma wczesne. Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii

Autor książki:

Spinoza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 402 s.
Wymiar: 125x185 mm
EAN: 9788301157340
ISBN: 978-83-0115-734-0
Data: 2020-04-17
54.53  59.00  4.47 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Pisma wczesne odsłaniają źródła późniejszych i najsłynniejszych dzieł myśliciela z Amsterdamu. Jest to bezwzględnie najlepsze i najciekawsze wprowadzenie do jego myśli, uważanej często za kontrowersyjną.

Na książkę składają się 3 niewielkie dzieła:
Uporządkowane streszczenie filozofii Kartezjusza (wydane w 1663 roku), stanowiące już zapowiedź stylu i metody Etyki, nie tylko w klarowny sposób wyjaśnia myśl autora Medytacji, ale ujawnia też najważniejsze jej luki i słabości.

W tym kontekście szczególne znaczenie mają zamykające całą rekonstrukcję Rozmyślania metafizyczne.

Traktat krótki o Bogu, człowieku i jego szczęśliwości (pochodzący z 1661 roku) to wstępny zarys koncepcji rozwiniętej potem w Etyce. Już tutaj bowiem prawdziwym i jedynym warunkiem doskonałości okazuje się fakt, iż człowiek "nic sam w sobie uczynić nie zdoła ku swemu zbawieniu i szczęściu".

Niedokończony "Traktat o uzdrowieniu rozumu" (1661), którego spisanie zbiegło się najprawdopodobniej z rozpoczęciem pracy nad "Etyką". Spinoza w "Traktacie" zapowiada "Etykę", rozważając głównie kwestie epistemologiczne, w tym zwłaszcza istotę, pochodzenie i formę "myśli prawdziwych" - ale i w tym wypadku "poprawa rozumu" służyć ma jednostkowemu i zbiorowemu szczęściu. Kto miał tego pecha i nie zna jeszcze "Etyki" pana de Spinozy, ma to wielkie szczęście, że może rozpocząć lekturę jego pism od dzieł nawcześniejszych.

(Z anonimowego listu z XVII wieku)

Książka "Pisma wczesne. Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii" - Spinoza - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 402 stron i została wydana w 2020 r. Cena 54.53 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]