pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem
Tytuł książki:

Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem

Autor książki:

Tadeusz A. Kisielewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Rebis
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 304 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788380623125
ISBN: 978-83-8062-312-5
Data: 2018-06-07
Cena wydawcy: 44.90 złpozycja niedostępna

Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem - opis książki:

Jak Dmowski i Piłsudski wykorzystali w 1918 r szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Jak to się stało, że Polska zdołała odzyskać i obronić niepodległość? Co było głównym czynnikiem sprawczym? Niestety odpowiedzi na te pytania najczęściej były i są uzależnione od politycznych preferencji osób zabierających głos w tej sprawie.

Co nie znaczy, że wszystkie są fałszywe. Tadeusz Kisielewski, politolog, przyznaje rację Romanowi Dmowskiemu, że był to wynik współdziałania wielu czynników, przeważnie od nas niezależnych, korzystnej sytuacji międzynarodowej. Dopiero na tle uwarunkowań zewnętrznych można mówić o wkładzie w to dzieło samych Polaków.

Nigdy by jednak do tego nie doszło, gdyby Polacy nie potrafili wykorzystać tej nadzwyczajnej koniunktury. Gdyby mężowie stanu miary Dmowskiego i Piłsudskiego mimo politycznych różnic i osobistych uprzedzeń nie zdecydowali się współpracować. Kwestią otwartą pozostaje ocena, w jakiej mierze im się to udało.

Nie ma natomiast wątpliwości, że nigdy - ani wcześniej, ani później - Polska nie otrzymała od losu tak nieoczekiwanej i hojnej szansy jak w 1918 roku.

Książka "Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem" - Tadeusz A. Kisielewski - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Rebis. Książka posiada 304 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]