pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pekińska Wiosna 1989

Autor książki:

Bogdan Góralczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Studio Wydawnicze FAMILIA
Rok wyd.: 1999
Oprawa: miękka
Ilość stron: 261 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788390750453
ISBN: 83-907504-5-7
Data:2001-01-02
Cena wydawcy: 23.95 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Esej o współczesnych Chinach na kanwie dramatycznych wydarzeń na centralnym placu Pekinu, Tiananmen, wiosną 1989 roku. W rozważania na temat chińskich modernizacji i reform epoki Deng Xiaopinga (1978-1997) wpleciono wiodący motyw tej książki: poszukiwania metod, form i formuł demokratyzacji. Wbrew utartym przekonaniom, Chińczycy już od roku 1919 poszukiwali sposobów uwolnienia się od sztywnego gorsetu, narzuconego im najpierw przez Cesarstwo i wszechobowiązujący konfucjanizm, a następnie system komunistyczny. W pierwszym przypadku chodziło o ruch odnowy intelektualnej i wielkie ożywienie kulturalne; w drugim - o próby łączenia reform gospodarczych, zalecanych przez władze, z reformami we wszystkich innych dziedzinach, z politycznymi włącznie. Okazuje się, że nie było tych prób wcale tak mało, a cały proces jest daleki od zakończenia.

Młodzież na Tiananmen wiosną 1989 roku pokazała światu inne, nieznane oblicze Chin. Skąd się wzięła i o co walczyła Odpowiedź na te pytania, to drugi główny nurt tego tomu, pokażującego pewien, u nas niemal zupełnie nie znany, wizerunek Chin "nieoficjalnych", a chwilami wręcz dysydenckich wobec panującego ustroju. Relacja zawiera szczegóły mało znane polskiemu czytelnikowi. Zmusza też do zastanowienia się nad dotychczasowymi losami, a także przyszłością tego najludniejszego państwa świata, gwałtownie zmieniającego się w ostatnich dwudziestu latach.

Książka "Pekińska Wiosna 1989" - Bogdan Góralczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Studio Wydawnicze FAMILIA. Książka posiada 261 stron i została wydana w 1999 r.

Spis treści:

Wstęp

ROZDZIAŁ I - Zarzewie
1. Ruch 4 maja
2. "Incydent 5 kwietnia"
3. "Ściana Demokracji"

ROZDZIAŁ II - Przedwiośnie
1. Reformy Denga czyli gospodarka nade wszystko
2. Precz z "duchowym skażeniem"!
3. "Burżuazyjna liberalizacja" kontra
"cztery podstawowe zasady"

ROZDZIAŁ III - Petnia
1. Ferment zamieniony w petycje
2. Studenci - na plac!
3. Głodówka i stan wyjątkowy
4. Krwawa noc

ROZDZIAŁ IV - Po burzy
1. Pokłosie Tiananmen
2. Prawa człowieka, wersja chińska
3. Dokąd Chiny zmierzają?

Od Autora
Podstawowe pojęcia i terminy
Bibliografia
Indeks nazwisk
Mapki placu Tiananmen i Pekinu
Spis treści