pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pasteur - plagiator i szarlatan. Upadek teorii zarazków

Autor książki:

Robert B. Pearson

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wektory
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 140 s.
Wymiar: 142x210 mm
EAN: 9788365842862
ISBN: 978-83-6584-286-2
Data: 2023-04-26
34.88 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Klasyczna książka Roberta B. Pearsona Pasteur - plagiator i szarlatan powstała w czasach, kiedy hipoteza zarazków jako jedynych czynników chorobotwórczych dopiero powstawała. Jak pokazuje autor, hipoteza ta, dziś uznawana za bezdyskusyjny fakt i zarazem będąca narzędziem sprawowania kontroli nad społeczeństwem, była kiedyś tylko jedną z wielu konkurencyjnych teorii, a jej powszechne przyjęcie było możliwe dzięki wsparciu instytucji rządowych oraz sektora handlowego, które dostrzegły w niej duży potencjał. Pearson, autor licznych publikacji na temat zdrowia, nie tylko ukazuje Pasteura jako człowieka przywłaszczającego sobie odkrycia innych i wykorzystującego narzędzia polityczne do przeforsowania swoich kontrowersyjnych twierdzeń, ale bada również pierwsze dekady wprowadzania reżimu szczepionkowego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Napisana osiemdziesiąt lat temu praca Pearsona dowodzi, że - niezależnie od jej wartości - przekształcenie hipotezy zarazkowej w dogmat nie obyło się bez oporów i wymagało olbrzymiej presji medialnej oraz zatrudnienia licznych instytucji, w tym Fundacji Rockefellera, dzięki którym wszelkie alternatywne wobec tej hipotezy rozwiązania zostały zmarginalizowane jako nienaukowe. W istocie jednak to właśnie przekształcenie hipotezy zarazków w niepodważalną prawdę wiary jest działaniem skrajnie nienaukowym. I choć ostatnie wydarzenia pokazują, że owa prawda wiary wciąż jest głęboko zakorzeniona w ludzkich umysłach, a dyskusja z nią starannie eliminowana z mediów, to jednak historia nauki dowodzi, że wszystkie teorie uważane za ostateczne, niezależnie od tego, jak silne miały wsparcie, w końcu upadały bądź wymagały głębokiego przeformułowania.

Robert Baille Pearson, amerykański autor popularnych w pierwszej połowie XX wieku książek poświęconych tematyce medycznej, obrońca tezy o istotnym wpływie diety na powstawanie chorób. Napisał m.in. Prolongation of Life Through Diet (1941) oraz Degenerative Foods, the Cause of Disease and Death (1946).

Książka "Pasteur - plagiator i szarlatan. Upadek teorii zarazków" - Robert B. Pearson - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Wektory. Książka posiada 140 stron i została wydana w 2023 r. Cena 34.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.