pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Autor książki:

Kamil Janicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 384 s.
EAN: 9788366839465
ISBN: 978-83-6683-946-5
Data: 2021-08-10
33.54 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Czy polscy chłopi byli niewolnikami? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą określał kmieci każdy, kto mówił o nich: chłopi pańszczyźniani, a w domyśle: niewolnicy pańszczyźniani. Dlatego pojawia się też inne pytanie. Czy w oczach polskiej elity chłopi byli w ogóle ludźmi? O tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy.

Dziś nadal mówi się o rzekomym przywiązaniu chłopów do ziemi, ich poddaństwie i dalece wyolbrzymionej krzywdzie. Kamil Janicki sprawnie rozprawia się z wizją sielankowej, dawnej polskiej wsi. Według niego radości prowincjonalnego życia były zarezerwowane tylko dla dziedzica i zarządcy jego majątku. Dla chłopów zostawała marna egzystencja bez perspektyw na przyszłość, a jedyną rzeczą, jaką mogli uczynić w takiej sytuacji, to po prostu zbiec.

Książka "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" - Kamil Janicki - oprawa twarda - Wydawnictwo Poznańskie. Książka posiada 384 stron i została wydana w 2021 r. Cena 33.54 zł. Zapraszamy na zakupy!