pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Państwo środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś

Autor książki:

o. Andrzej Koprowski SI

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 421 s.
Wymiar: 160x225 mm
EAN: 9788381800334
ISBN: 978-83-8180-033-4
Data: 2019-11-19
35.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Znawcy problematyki współczesnych Chin są zgodni w opisie sytuacji duchowej kraju w kategoriach dwuznacznych, ambiwalentnych. Z jednej strony podkreślają skutki długiego okresu propagowania ideologii ateistycznej i antyreligijnej, rozbicie tradycyjnych wartości społecznych i moralnych prowadzi do gonitwy za rozwojem ekonomicznym, szerzącej mentalność nie mniej materialistyczną jak poprzednio. Także tradycyjna więź rodzinna i równowaga demograficzna zostały mocno zakłócone przez politykę jednego dziecka.

W rezultacie wielu mówi o przeraźliwej pustce duchowej i kryzysie moralnym, które drążą głęboko społeczeństwo współczesnych Chin. Z drugiej strony właśnie na tej pustyni wielu, zwłaszcza spośród młodego pokolenia, sygnalizuje głębokie pragnienie wiarygodnych odpowiedzi na ich głód wewnętrzny. Dlatego w Chinach mówi się też o odrodzeniu religijnym, wyrażającym się zainteresowaniem różnego rodzaju przejawami religijności obecnymi w kraju. Chrześcijaństwo w tym kontekście jawi się jako szczególnie atrakcyjne. Także władze są świadome, że trzeba uznać wymiar religijny jako stały czynnik rzeczywistości życia, jako istotny składnik harmonii i zwartości społeczeństwa.

Przenika się tu wymiar specyficznie religijny i duchowy refleksji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej kierowanej do Chin przez Kościół, reprezentowany dziś przez Papieża Franciszka. Jego istotą jest orędzie miłosierdzia Boga przeznaczonego dla wszystkich. Staje się ono źródłem pojednania wobec ran przeszłości i ufności wobec przyszłości. Papież zaskakuje nie ograniczając tego orędzia miłosierdzia do katolików, ale rozciąga je na cały naród chiński, wzywając do pojednania ze swoją historią, włącznie z punktami światła i cieni, włącznie z błędami. Franciszek sugeruje zdrowy realizm, który po tym, jak będzie się pojednanym ze sobą, będzie prowadził ku poprawie rzeczywistości i zmianie kierunku, żyjąc sytuacją twórczego napięcia między problemem współczesnym a przeszłością dawnej mądrości. To napięcie niesie owocność spojrzenia ku przyszłości. Papież jest przekonany, że wielkość Chin dzisiaj tkwi w patrzeniu na przyszłość z perspektywy obecnej wspieranej przez pamięć swojej kulturowej przeszłości.

o. Federico Lombardi S.I.

Książka "Państwo środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś" - o. Andrzej Koprowski SI - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 421 stron i została wydana w 2019 r. Cena 35.75 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.