pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dziennik z życia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Pallotinum
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 366 s.
EAN: 9788370145255
ISBN: 83-7014-525-6
Data: 2009-06-05
34.91 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Dziennik z życia Jana Sochonia stanowią części zbiór intymnych, czasem wręcz przejmujących zapisków z jego własnego życia. Znalazły się tam stronice poświęcone matce, ofiarnemu przyjacielowi młodzieży, księdzu Piotrowi Bożykowi, refleksje ogólnoteologiczne i dotyczące miejsca religii w społeczeństwie współczesnym. Wspomnienia te, pełne ciepła i sympatii do ludzi - moment poszukiwania osób bliskich, potrzebnych w osamotnieniu, wciąż powraca na łamach tej książki - przybliżają nam autora i sprawiają, że rozpoznajemy w nim jednego z nas.
"Miłość - jedno ze słów najczęściej przywoływanych, w najróżniejszych zresztą życiowych sytuacjach. Słyszymy o miłości, gdy w istocie rzeczy chodzi o jałmużnę. Słyszymy o miłości, gdy rzecz dotyczy seksualnego pożądania. Wreszcie słyszymy o miłości, gdy należałoby mówić o miłosierdziu. Tylko w Bogu miłość, sprawiedliwość, miłosierdzie utożsamiają się. Cóż więc czynić? Przywracać miłości główne miejsce w życiu. Ożywić ciepłem swego istnienia. Znaki ujawniane przez miłość są wyraźne, łatwo zauważalne. Święty Tomasz mówi, że można jej przypisywać cztery bezpośrednie skutki. Najpierw zjawia się rozrzewnienie, czyli pewna miękkość serca, dzięki której osoba przez nas kochana przenika niejako naszą obecność. Jest bliskim dobrem, już osiągniętym. Wówczas odczuwamy zadowolenie, rozkosz. Gdy jednak tej jedności nie przeżywamy, rodzi się w nas tęsknota i chęć osiągnięcia nieobecnego dobra. Można nazwać ją zapałem. Wszystko zatem pochodzi z miłości. Nie niszczmy jej... (fragmenty dziennika) Ksiądz Jan Sochoń - urodzony 17 sierpnia 1953 roku w Wasilkowie (Podlasie), poeta, krytyk literacki, filozof i eseista; profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłada takze historię filozofii w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Zakres zainteresowań badawczych Sochonia jako filozofa obejmuje głównie filozofię Boga, filozofię religii, przede wszystkim myśl św. Tomasza z Akwinu oraz filozofię sztuki. Sochoń próbuje swych sił także w fotografii artystycznej. Stale współpracuje z wieloma czasopismami, m.in.z "Nowymi Książkami", "Recogito" (Paryż, pismo internetowe), "Człowiekiem w kulturze" a także z Polskim Radiem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Naukowego KUL oraz International Institute for Hermeneutics (Kanada). Poetycko debiutował w "Tygodniku Powszechnym" w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Związał się z ruchem literackim zwanym "Nową Prywatnością". Jako krytyk towarzyszył wystąpieniom i działalności tej ponowofalowej orientacji poetyckiej. Pracował jako redaktor w "Przeglądzie Katolickim" oraz w "Pościągliwości i Pracy". Ksiądz Jan Sochoń jest także edytorem pism ks. Jerzego Popiełuszki, wyboru wierszy Bolesława Leśmiana, Janusza St. Pasierba i Karola Wojtyły, tłumaczem tekstów Etienne Gilsona. Jego wiersze i eseje przekładano na język niemiecki, rosyjski, czeski, włoski i angielski. Ostatnio opublikował tomy poetyckie Bagaż podręczny (Sopot 2005) i Rozczesuję twoje włosy, matko (Pelplin 2005) oraz zbiór szkiców krytycznych O pocieszeniu, jakie daje literatura (Warszawa 2005). Mieszka w Warszawie.

Książka "Dziennik z życia" - oprawa miękka - Wydawnictwo Pallotinum. Książka posiada 366 stron i została wydana w 2005 r. Cena 34.91 zł. Zapraszamy na zakupy!