pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Paideia rzymska. Model formowania człowieka w myśli Seneki, Epikteta...
książka:

Paideia rzymska. Model formowania człowieka w myśli Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza

Dane szczegółowe:
Wydawca: Teologia Polityczna
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 167 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788362884018
ISBN: 978-83-62884-01-8
Data: 2016-06-29
21.34  27.62  6.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Paideia rzymska. Model formowania człowieka w myśli Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza - Jarosław Kurek - opis książki:

O autorze: Br. Jarosław Kurek jest obecnie członkiem wspólnoty benedyktyńskiej Opactwa Glenstal w Irlandii. Urodził się w Katowicach (1980 r.), tam też ukończył studia muzyczne w klasie skrzypiec. W 2005 r. wstąpił do Opactwa w Tyńcu, składając pierwsze śluby cztery lata później. Na przełomie lat 2014/15 spędził dziewięć miesięcy na misjach w Peru. Filozofię studiował w Kolegium Filozoficzno Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie. W październiku 2016 r. zamierza rozpocząć studia specjalistyczne z zakresu teologii patrystycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

O książce napisali:
Odczytanie myśli rzymskich stoików przez pryzmat paidei – wychowawczego projektu i wychowawczej praktyki – jest, jak się wydaje, istotną innowacją w historii recepcji i interpretacji rzymskiego stoicyzmu. Dlatego wolno twierdzić, że Jarosław Kurek wykonał pracę pionierską, a swoją rozprawą, opartą na analizie oryginalnych tekstów źródłowych – skromnie prezentowaną jako zaledwie próba rekonstrukcji modelu rzymskiej paidei – przetarł szlak dla przyszłych badań, weryfikujących i uzupełniających stawiane przez niego hipotezy.

prof. Jan Kiełbasa
Ileż razy czytaliśmy, że filozofia rzymska to dzieło epigonów prawdziwej filozofii – rzecz pozbawiona blasku, wtórna, synkretyczna, nieciekawa. Znakomite studium Jarosława Kurka, rekonstruując imponującą architekturę neo-stoickiej drogi do doskonałości, zadaje kłam tym krzywdzącym opiniom. Posługując się metafilozoficznymi kategoriami Pierra Hadota i Juliusza Domańskiego, autor z ogromnym znawstwem przedstawia koncepcję i praktykę filozofii, która mierzy się z największymi wyzwaniami. Mówi, w jaki sposób nas, ludzi zależnych od kaprysów fortuny, pogrążonych w zamęcie, lęku i rozpaczy, obdarzyć prawdziwą wolnością i szczęściem. Paideia rzymska otwiera możliwość, by w obecności subtelnego tłumacza i komentatora wysłuchać pogańskich mistrzów, których głos i doświadczenia przez stulecia kształtowały kulturę duchową chrześcijańskiej Europy.

Dariusz Karłowicz

Książka „Paideia rzymska. Model formowania człowieka w myśli Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza” - oprawa miękka - Wydawnictwo Teologia Polityczna.

Książka posiada 167 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Paideia rzymska. Model formowania człowieka w myśli Seneki, Epikteta..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Odsłony tożsamości - okładka książki
Odsłony tożsamości Elwira Brygoła, Anna Batory, Piotr Oleś
Mowa olimpijska o religii i pięknie - okładka książki
Mowa olimpijska o religii i pięknie Dion z Prusy, Michał Wojciechowski (red.)
Produkty podobne: