pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy. Tom 3
Tytuł książki:

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy. Tom 3

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok wyd.: 2012
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 210x250 mm
EAN: 9788362020546
ISBN: 978-83-6202-054-6
Data: 2012-12-06
Cena wydawcy: 68.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Balkony dawnego Rzeszowa
Balkony dawnego Rzeszowa 18.48 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Szczecin którego nie ma
Szczecin którego nie ma 29.80 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Dziewięć twarzy Nowego Orleanu
Dziewięć twarzy Nowego Orleanu 33.96 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Piątka z panoramy Pragi
Piątka z panoramy Pragi 28.99 zł pozycja dostępna!
Trzeci, ostatni już tom Ostańców, skłania do podsumowań. Pierwszy tom ukazał się w 2010 roku, drugi w 2011. W ciągu blisko czterech lat spisałam opowieści 75 mieszkańców 59 warszawskich kamienic. [ ] Odszukanie rozmówców nie było proste, mało kto mieszka w tym mieście pod przedwojennym adresem, prawie wszelka ciągłość została tu zerwana. Trud jednak nie poszedł na marne. Nagrodą były dziesiątki niezwykłych opowieści. [ ] Uświadomienie sobie ceny, jaką ludzie zapłacili za to, że przyszło im żyć w Warszawie, konsekwencji, jakie ponieśli z powodu wydarzeń, na które nie mieli wpływu, pomaga mi lepiej zrozumieć teraźniejszość tego miasta, a także - w jakiejś mierze - dlaczego moje, własne życie toczy się tu tak, a nie inaczej.

(ze wstępu Magdaleny Stopy) Trzeci tom albumu Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy poświęcony jest nielicznym stołecznym kamienicom z przełomu XIX i XX, które przetrwały do dziś, oraz losom ich mieszkańców. Blisko 20 kamienic zaprezentowanych w książce to budynki w większości zaprojektowane przez znanych architektów, o wysokich walorach architektonicznych. Ozdobne detale: rzeźbione zwieńczenia, kute balkony, efektowne bramy, bogate sztukaterie, a nawet plafony zdradzają dawną klasę. Wiele z opisywanych kamienic jest są wpisanych do rejestru zabytków. Część budynków jest starannie odrestaurowana, część przeszła remont fragmentaryczny, inne nadal pozostają zniszczone.

Tak jak w poprzednich tomach, i tym razem autorzy zapraszają do odwiedzenia warszawskich ostańców - tych nielicznych przedwojennych kamienic, które dotrwały do naszych czasów. Mieszkańcy, których losy nierozerwalnie splotły się z historią tych domów, zgodzili podzielić się swoimi wspomnieniami z autorką książki, Magdaleną Stopą. Wyjątkowe fotografie Jana Brykczyńskiego pomagają odkryć piękno dawnej architektury, spojrzeć na detale ukryte przed wzrokiem przechodniów, które przetrwały w bramach, na klatkach schodowych, w mieszkaniach.

Książka "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy. Tom 3" - Magdalena Stopa, Jan Brykczyński - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Dom Spotkań z Historią. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Magdalena Stopa, Jan Brykczyński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: