pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Tamten Lwów. Tom 6. Rozmaitości
Tytuł książki:

Tamten Lwów. Tom 6. Rozmaitości

Autor książki:

Witold Szolginia

Dane szczegółowe:
Wydawca: WYSOKI ZAMEK
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 456 s.
Wymiar: 205x144 mm
EAN: 9788396010711
ISBN: 978-83-9601-071-1
Data: 2021-04-08
29.97  31.45  1.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Szósty tom ,,Tamtego Lwowa ukazał się po raz pierwszy w 1994 roku. We wstępie Witold Szolginia pisał: Szósty i ostatni tom ,,Tamtego Lwowa zatytułowałem niezbyt pomysłowo i nie za bardzo powabnie - po prostu ROZMAITOŚCI. Ten wybitny i uwielbiany przez tysiące czytelników piewca Lwowa pomylił się w tym zdaniu aż dwa razy. Szósty tom nie był ostatni, ukazały się bowiem jeszcze dwa kolejne, zamykając opowieść o tamtym Lwowie w ośmioksięgu. A podtytuł Rozmaitości niezwykle trafnie współgra z treścią książki. Każda z pięciu poprzednich części była poświęcona osobnym zagadnieniom, m.in. lwowskim krajobrazom, parkom, ulicom, placom, świątyniom, słynnym budynkom, pomnikom, a także mieszkańcom Lwowa, ich obyczajom, świątecznemu i codziennemu życiu. W Rozmaitościach, w siedmiu rozdziałach, autor sięgnął do tych wszystkich tematów, które nie pojawiły się w poprzednich książkach, i do tych wątków, które chciał uzupełnić.

W obszernym rozdziale Arcylwowianie, będącym swojego rodzaju pocztem wybranych najwybitniejszych lwowian dwudziestego stulecia, znajdziemy opis przyjaźni autora z Janem Parandowskim, przypomnienie zapomnianej już prawie zupełnie postaci Janusza Witwickiego - autora słynnej Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa, a także sylwetki Henryka Zbierzchowskiego, Mariana Hemara, Stefana Banacha, Rudolfa Weigla i Waldemara Markowskiego. Niezwykle interesujący jest rozdział o ,,Lwowskiej Fali, znakomitej audycji dawnej Lwowskiej Rozgłośni Polskiego Radia. W kolejnych rozdziałach autor m.in. wspomina lwowskich Żydów, udaje się na słynne Targi Wschodnie, przedstawia wielką historię rodziny Baczewskich - producentów wyśmienitych alkoholi, opisuje nawet konie i psy, które towarzyszyły lwowianom.

W obecnym wydaniu skorygowano zauważone omyłki i nieścisłości merytoryczne oraz dodano informacje, których autor nie mógł znać w czasie, gdy pisał ten tom. Tekst wzbogacono o przypisy i indeks osób. W książce jest ponad 150 ilustracji - dołożono kilkadziesiąt nowych, niektóre są publikowane po raz pierwszy.

Książka "Tamten Lwów. Tom 6. Rozmaitości" - Witold Szolginia - oprawa miękka - Wydawnictwo WYSOKI ZAMEK. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2021 r. Cena 29.97 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Witold Szolginia - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kresowa Atlantyda. Tom 16 - okładka książki

Kresowa Atlantyda. Tom 16

Stanisław S. Nicieja
Produkty podobne:
Zapisy sądu duchownego Ormian miasta - okładka książki

Zapisy sądu duchownego Ormian miasta Lwowa za...

Edward Tryjarski, Krzysztof Stopka (red.)
O szarym Lwowie - okładka książki

O szarym Lwowie

Franciszek Jaworski
Sześć tapczanów Lwowa - okładka książki

Sześć tapczanów Lwowa

Jan Strękowski