pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Orawa i Liptów. Po słonecznej stronie Tatr

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bezdroża
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 125x175 mm
EAN: 9788389676313
ISBN: 83-89676-31-1
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 26.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dwa odmienne światy: wspaniały zamek magnacki protestanckiego rodu Turzonów i niewielki wiejski katolicki kościół. Te dwa miejsca mogłyby stanowić alegorię historii Orawy i Liptowa: kilkuwiekowych zmagań między protestantyzmem i katolicyzmem, burzliwych dziejów rodów szlacheckich i tej mniej efektownej, historii ludu, który tkał mozolnie codzienne życie Orawy i Liptowa. A wszystko w cieniu Tatr, Beskidów, Gór Choczańskich dających pracę, ale i utrudniających bytowanie. Dawne spory są już przeszłością. Pozostaje pamięć o tym, jak bliskie były sobie niegdyś wszystkie podtatrzańskie krainy, dziś podzielone między Polskę i Słowację (nawet jeśli ta bliskość sprowadza się w tradycji polskich górali do utożsamiania Liptowa z krainą płynącą mlekiem i miodem, gdzie chodziło się na zbój). I dziś są nam bliskie tatrzańskie ośrodki narciarskie i uzdrowiskowe czy Jezioro Orawskie. Słynne orawskie i liptowskie skanseny to miejsca, które zimą i latem Polacy coraz chętniej odwiedzają. Orawa i Liptów mają jednak największy urok, gdy znikną już sezonowi turyści, a góry przyodziewają się w intensywne barwy wiosny i jesieni. Pasjonaci odludnych miejsc i mało znanych zabytków, znajdą jednak coś dla siebie również u szczytu sezonu – Orawa i Liptów należą do tych magicznych karpackich krain, które dla każdego mają coś w zanadrzu.
O przewodniku:
Ze zwiedzaniem większości ważnych zabytków nie powinno być problemów, zwłaszcza w sezonie. Z kościołami, przede wszystkim tymi w mniejszych miejscowościach, rzecz ma się inaczej. W ciągu tygodnia zamknięte są przeważnie na cztery spusty. Dlatego warto zaplanować odwiedzanie ich w soboty lub niedzielne przedpołudnia. W soboty (niezależnie od wyznania) odbywa się tygodniowe sprzątanie: sprzątający parafianie nie mają raczej nic przeciwko naszemu najazdowi na kościół. W niedzielę kościoły otwierane są co najmniej pół godziny przed mszą i można wtedy, nie przeszkadzając schodzącym się wiernym, spokojnie obejrzeć wnętrze.
O autorkach:
Marta Duda – jej ulubione zajęcie to łapanie kilku srok za ogon na raz. Jest romanistką i italianistką, pracuje jako tłumacz tekstów prawniczych i ekonomicznych, ale nie tylko: powieść 29,99 znanego francuskiego pisarza F. Beigbedera, przewodnik Strasburg europejski czy informator o europejskim szlaku gotyku ceglanego z trudem mieszczą się w tych ramach. Wiele wspólnego z jej zachłanną miłością do gór, architektury i sztuki Europy Środkowej ma fakt, że jest oficjalnie i pasjami przewodnikiem beskidzkim noszącym bordowy sweter Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Jej zainteresowania zaczęły przelewać się na papier dzięki przyjaciołom z SKPG (m.in. współautorce niniejszego przewodnika), z którymi napisała przewodniki: Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia ("Rewasz”, 2001) oraz Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja ("Rewasz”, 2003). W Słowniku pisarzy świata ("Zielona Sowa”) spod jej pióra wyszły też biogramy francuskich pisarzy. Słowacja? To miejsce, gdzie trzeba pojawić się co najmniej raz w roku, aby naładować akumulatory górską ciszą, skarbami wiejskich kościołów i serdecznością ludzi.
Magdalena Michniewska – na przekór dzisiejszemu dążeniu do ścisłych specjalizacji, stara się poznać rozmaite dziedziny: jest farmaceutką, przewodnikiem beskidzkim, studiuje historię sztuki. Szczególnie interesuje ją architektura drewniana, a zwłaszcza drewniane świątynie; jest współautorką książek Drewniane kościoły Karpat i Podkarpacia oraz Drewniane cerkwie Karpat. Polska i Słowacja. Słowację, krainę przepięknych gór, wspaniałych zabytków i życzliwych ludzi pokochała kilka lat temu. Od tego czasu odwiedza ją bardzo często, zarówno podczas krótkich, weekendowych wyjazdów, jak i dłuższych, ­wakacyjnych pobytów. Najczęściej penetruje miejsca mało znane, położone z dala od utartych szlaków, a kryjące cenne skarby przeszłości. Serdeczne podziękowania autorki pragną złożyć wszystkim, którzy materialnie lub duchowo, a przede wszystkim cierpliwie wspomagali je podczas powstawania tej książki.

Książka "Orawa i Liptów. Po słonecznej stronie Tatr" - Marta Duda, Magdalena Michniewska - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.

Spis treści:

O autorkach
Zaproszenie na Orawę i do Liptowa
O przewodniku
Trasy

Rozdział I Przygotowania do podróży i przejazd
Przewodniki i mapy
Słowniki i rozmówki
Formalności wizowo-paszportowe
Zabezpieczenia medyczne i waluta
Sprzęt turystyczny, materiały fotograficzne
Wybór czasu podróży
Przejazd

Rozdział II Informacje krajoznawcze
Charakterystyka geograficzna
Flora
Ochrona dziedzictwa przyrodniczego
Gorące źródła i trawertyny
Historia
Zbójnicy
Zabytki
Ochrona dziedzictwa kulturowego
Kultura ludowa

Rozdział III Informacje praktyczne
Poruszanie się po regionie
Kolej
Autobus
Komunikacja miejska
Samochód, motocykl, autostop
Rower
Narty
Informacja turystyczna
Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
Kontakt z krajem
Noclegi
Wyżywienie

Rozdział IV
Trasa 1. Górna Orawa
Przełęcz Bory
Podwilk
Podszkle
Piekielnik
Jabłonka
Wariant 1
Lipnica Wielka
Chyżne
Wariant 2
Orawka
Zubrzyca Górna
Przełęcz Krowiarki i Babia Góra
Trasa 2. Skarby Orawy
Orawice (Oravice)
Čimhová
Liesek
Trzciana (Trstená)
Twardoszyn (Tvrdošín)
Nižná
Podbiel
Dlhá nad Oravou
Chlebnice
Sedliacka Dubová
Horná Lehota
Oravský Podzámok
Dolný Kubín
Veličná
Istebné
Párnica
Kraľovany
Trasa 3. Przez góry nad „orawskie morze”
Hruštín
Babín
Lokca
Krušetnica
Zákamenné
Oravská Lesná
Mutné
Oravské Veselé
Namiestowo (Námestovo)
Klin
Bobrov
Zubrohlava
Rabczyce (Rabčice)
Rabča
Półgóra (Oravská Polhora)
Trasa 4. Z Dolnego Kubína do Donovalów
Vyšný Kubín
Leštiny
Jasenová
Komjatná
Valaská Dubová
Zamek Likava
Martinček
Rużomberk (Ružomberok)
Ludrová-Kuty
Vlkolínec
Liptovská Osada
Korytnica-kúpele
Donovaly
Trasa 5. Przez liptowską ziemię
Liptovské Sliače
Bešeňová
Partizánsk Ľupča
Svätý Kríž
Liptowski Mikułasz (Liptovský Mikuláš)
Smrečany
Liptovský Ján
Liptovský Hrádok
Pribylina
Važec
Štrba
Štrbské Pleso
Trasa 6. Z Orawy do Liptowa
Orawski Biały Potok (Oravský Biely Potok)
Habovka
Zuberec
Havránok
Liptowský Trnovec
Bibliografia
Spis ramek w tekście
Indeks nazw geograficznych