pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Opium. Krótka historia
Tytuł książki:

Opium. Krótka historia

Autor książki:

Thomas Dormandy

Dane szczegółowe:
Wydawca: RM
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 312 s.
EAN: 9788381511803
ISBN: 978-83-8151-180-3
Data: 2019-02-18
20.49  29.99  9.5 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opium. Krótka historia - Thomas Dormandy - opis książki:

Opium i jego pochodne - morfina i heroina - zniszczyły, upodliły, zdeprawowały lub zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a nawet całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie wykonywać swojego zawodu, a żadna szanująca się placówka medyczna nie mogłaby funkcjonować bez środków odurzających.

Przez wiele lat pod pojęciem opium rozumiano mleczny sok wypływający z nacięć na owocach maku lekarskiego (makówkach). Toczono o nie wojny, pod nazwą laudanum opium wywierało też znaczący wpływ na europejską literaturę i sztukę. Jednak od połowy XIX wieku opium zaczęło oznaczać nie sok, lecz jego substancję czynną, alkaloid o nazwie morfina. Sto lat później z morfiny otrzymano pochodną - heroinę. Te zmiany wpłynęły na naturę uzależnienia, przekształciły postrzeganie opium przez opinię publiczną oraz stworzyły najsilniejsze organizacje przestępcze, jakie widział świat.

Zażywanie i nadużywanie tego specyfiku w istotny sposób wpłynęło na wydarzenia spoza świata medycznego, a wydarzenia pozamedyczne w równie istotny sposób kształtowały zażywanie i nadużywanie opium. Do dziś mak jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, utrzymuje przy władzy albo obala rządy, wznieca konflikty, inicjuje wojny. Ta niezwykła książka prezentuje historię najbardziej fascynującego z narkotyków, od pierwszych dowodów uprawy maku przez mężczyznę z epoki kamiennej po dzisiejszy handel opium w Afganistanie.

Książka „Opium. Krótka historia” - oprawa miękka - Wydawnictwo RM. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2019 r. Cena 20.49 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Opium. Krótka historia"
Thomas Dormandy - autor m.in.:
Krótka historia opium - okładka książki
Krótka historia opium Thomas Dormandy;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Chińskie wojny - okładka książki
Chińskie wojny Deng Jinlin
Wojna wandalska - okładka książki
Wojna wandalska Prokopiusz z Cezarei
Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej - okładka książki
Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej Afryki François-Xavier Fauvelle-Aymar
Produkty podobne: