pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Opętanie. Ekstremalne kino i pisarstwo Andrzeja Żuławskiego
Książki »
Tytuł książki:

Opętanie. Ekstremalne kino i pisarstwo Andrzeja Żuławskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Twój Styl
Oprawa: miękka
EAN: 9788371635120
ISBN: 83-7163-512-5
Data:2001-02-02
Cena wydawcy: 37.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Współczesne kino izraelskie 2
Współczesne kino izraelskie 2 20.62 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Spotkania z gatunkami filmowymi.
Spotkania z gatunkami filmowymi. Horror 34.08 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Pier Paolo Pasolini. Twórczość
Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa 45.57 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Zdzisław Beksiński 1929-2005
Zdzisław Beksiński 1929-2005 62.97 zł pozycja dostępna!

Opętanie. Ekstremalne kino i pisarstwo Andrzeja Żuławskiego - opis książki:

"Opętanie’ to polskie wydanie albumu, który przygotowali włoscy krytycy, zafascynowani twórczością Żuławskiego. To oni w ramach festiwalu Alpe Adria Cinema w Trieście zorganizowali retrospektywę wszystkich jego filmów. Starannie przemyślany album, który po niej pozostał, dzięki swej urodzie, wnikliwości pomysłu na zaprezentowanie dzieła, jego skali, siły oddziaływania swoim znaczeniem wykracza poza okazjonalność zdarzenia, dzięki któremu zaistniał. Osobowość artysty zostaje w nim ukazana z wielu różnych punktów widzenia: w słowach i obrazach (zdjęcia Żuławskiego podczas pracy na różnych planach filmowych), poprzez ludzi, z którymi robił swoje filmy - kompozytora, operatora, aktorki, współscenarzystkę; poprzez teksty pisane przez samego artystę, jego przyjaciół, Ojca, jego pierwszego mistrza. Całość otwiera obszerny, prowadzony z wielką wnikliwością wywiad jednego z krytyków z Żuławskim.
Od wydawcy:
Twórczością Żuławskiego w Polsce nie zajmują się krytycy, a dziennikarze. Ci znaczenie zdarzenia artystycznego za każdym kolejnym dziełem wolą (ze zrozumiałych, a niemądrych powodów) sprowadzać do czegoś w rodzaju artystycznej awantury, w której życie, film i literatura łączą się ze sobą, zazębiają, wzajem komplikując swój przebieg.
Nie pozostaje to bez szkody dla pogłębionej refleksji nad wciąż przyrastającą twórczością reżysera i pisarza. Opóźnia sumienną ocenę całości jego dorobku.
A jest on pokaźny. Liczy 14 wybitnych obrazów filmowych, z których kilka przez poważną krytykę europejską uważane jest za genialne, i 20 tomów wyrafinowanej intelektualnie i literacko prozy. To filmy przyniosły mu międzynarodową sławę artysty niepokornego i porywającego. W doraźnych reakcjach na jego kino, szafowano na równi zachwytami i epitetami, wskazującymi na potężną siłę oddziaływania tej sztuki. "Przeklęty geniusz", "okrutny niszczycielski demon", "histeryczny", "bezwstydny", "kontrowersyjny" artysta "bluźnierca", przekraczający wszystkie granice i normy.
Bywało, że nie przebierano w słowach. A, co gorsza, w czynach. Te ostatnie nosiły znamiona zbrodni. [...]

Książka „Opętanie. Ekstremalne kino i pisarstwo Andrzeja Żuławskiego” - oprawa miękka - Wydawnictwo Twój Styl.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""