pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Okupacyjna codzienność. Warszawa i okolice w dokumentacji Adama Chętnika

Autor książki:

Eugeniusz Hull

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 143x205 mm
EAN: 9788374413725
ISBN: 978-83-7441-372-5
Data: 2006-07-12
pozycja niedostępna

Opis książki:

Zdeponowany w Bibliotece Narodowej w Warszawie maszynopis Adama Chętnika, zatytułowany Pod niemiecko-hitlerowskim obuchem, stanowi interesującą dokumentację życia codziennego lat okupacji.
Adam Chętnik (1885–1967), prekursor badań nad Kurpiowszczyzną, znany muzealnik, regionalista, w międzywojniu poseł na Sejm RP, w okresie okupacji – ukrywając się pod nazwiskiem Antoni Chojnowski – systematycznie odnotowywał i porządkował różne aspekty ówczesnej rzeczywistości. Jego świadectwo, które można rozpatrywać w szeroko pojętej kategorii "dokumentu osobistego”, nie ma charakteru autobiograficznego, konstruowane jest w zamyśle jako opracowanie historyczne, intencjonalnie adresowane do przyszłego badacza tamtego okresu.
Niekwestionowane walory poznawcze mają zawarte w nim – cechujące się dużym stopniem szczegółowości – spostrzeżenia dotyczące życia codziennego, obyczajów, folkloru, okupacyjnego humoru, charakterystycznych zachowań i postaw, a także traumatycznych doświadczeń terroru i trudnych interpretacyjnie kwestii związanych z odniesieniem się społeczności polskiej do Szoah i w ogóle losu narodu żydowskiego.
Dokumentacja Chętnika, nie będąc klasycznym tekstem wspomnieniowym, lecz szeroko pojętym źródłem narracyjnym, nie tylko umożliwia poszerzenie historycznego poznania okupacji, jest też ważnym świadectwem osobowości, temperamentu i poglądów jej autora, które można interpretować szerzej, jako w pewnym stopniu reprezentatywne dla dużej części ówczesnego społeczeństwa polskiego.

Książka "Okupacyjna codzienność. Warszawa i okolice w dokumentacji Adama Chętnika" - Eugeniusz Hull - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2006 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]