pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi
Tytuł książki:

Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi

Autor książki:

Joanna Krakowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Karakter
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 320 s.
EAN: 9788366147065
ISBN: 978-83-6614-706-5
Data: 2020-11-20
31.90  49.00  17.1 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

"Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic - tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans - gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. Narzędziem performansu była zaś często odmieńczość, czyli queer - brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.

Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. Opowiada o historii odmieńczego performansu (słowo to rozumiane jest tu bardzo szeroko) na Manhattanie - na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy - od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.

Książka ukazuje się w serii "mówi muzeum" wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Joanna Krakowska - teoretyczka teatru, eseistka, tłumaczka. Adiunkt w Pracowni Teatru Współczesnego Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Dialog". Za monografię Mikołajska. Teatr i PRL została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę PRL. Przedstawienia."

Książka "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi" - Joanna Krakowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Karakter. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2020 r. Cena 31.90 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Joanna Krakowska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wham! George i ja - okładka książki

Wham! George i ja

Andrew Ridgeley
Produkty podobne:
Bałkany performatywne. Rytuał - - okładka książki

Bałkany performatywne. Rytuał - dramat - sztuka...

Magdalena Sztandara, Goran Injac, Waldemar Kuligowski (red.)