pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ochrona praw podstawowych jednostki w procesie harmonizacji prawa karnego procesowego w Unii Europejskiej

Autor książki:

Anastazja Gajda

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 437 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788386685946
ISBN: 978-83-8668-594-6
Data: 2011-10-13
Cena wydawcy: 60.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ze Wstępu

Proces integracji europejskiej trwa już ponad 50 lat. Jednak dopiero od momentu wejścia w życie Traktatu o Unii Europejskiej z Maastricht (1993 r.) państwa członkowskie Unii Europejskiej (dalej: UE) rozszerzyły współpracę m.in. na wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. Wtedy też jednym z celów w UE stało się rozwijanie współpracy w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w tzw. III filarze UE.

Wcześniej współpraca w sprawach karnych znajdowała się na marginesie procesów integracyjnych w ramach Wspólnot Europejskich. Istniało powszechne przekonanie, że prawo karne i wymiar sprawiedliwości są symbolami suwerenności państwowej. Pojawiały się także opinie, że wymiar sprawiedliwości jest podstawową gwarancją "bezpieczeństwa narodowego ". Dlatego ówczesne państwa członkowskie nie były skłonne i gotowe do przekazania WE kompetencji w tym zakresie. Ponadto obrót prawny w sprawach karnych normowany był konwencjami uchwalanymi w ramach Rady Europy, które regulują różne aspekty postępowania karnego. Z czasem wypracowane za pośrednictwem Rady Europy mechanizmy współpracy były uzupełniane lub zastępowane przez unijne instrumenty współpracy sądowej w sprawach karnych.

Nie ulega wątpliwości, że obecnie w ramach UE mamy do czynienia z tworzeniem się nowej sfery integracji, regulującej także kwestie postępowania karnego w sprawach transgranicznych. Pogłębiający się proces integracji europejskiej w ramach UE stwarza konieczność harmonizowania (zbliżania) regulacji prawnych poszczególnych obszarów funkcjonowania UE. Proces harmonizacji jest postrzegany jako wpływ integracji europejskiej na państwo narodowe, zwłaszcza na jego struktury i funkcjonowanie. Harmonizacja to także pewien proces adaptacji oraz podejmowania nowych zadań, a także tworzenia norm i struktur państw narodowych pod wpływem integracji europejskiej.

Można także zaobserwować szybko postępujący proces harmonizowania prawa karnego i powstanie tzw. transgranicznego postępowania karnego. Zasadniczo polega ono na prowadzeniu postępowania karnego, które charakteryzuje się elementami zagranicznymi (obcymi) oraz toczy się nie tylko na podstawie prawa wewnętrznego, ale również z uwzględnieniem instrumentów prawa unijnego. Harmonizowanie prawa i postępowania karnego wynika m.in. z faktu, że działając w odosobnieniu, żaden wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie poradzić sobie z nową i coraz większą globalną przestępczością.

Książka "Ochrona praw podstawowych jednostki w procesie harmonizacji prawa karnego procesowego w Unii Europejskiej" - Anastazja Gajda - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 437 stron i została wydana w 2011 r.