pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Obraz Związku Sowieckiego w ujęciu polskiej emigracji politycznej...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Obraz Związku Sowieckiego w ujęciu polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii w latach 1945-1956

Dane szczegółowe:
Wydawca: DiG
Rok wyd.: 2008
Oprawa: twarda
Ilość stron: 286 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788371815201
ISBN: 978-83-7181-520-1
Data: 2008-04-17
33.60  40.00  6.4 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Obraz Związku Sowieckiego w ujęciu polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii w latach 1945-1956 - Przemysław Wójtowicz - opis książki:

Sprawa postrzegania Związku Sowieckiego przez przedstawicieli polskiego uchodźstwa w Wielkiej Brytanii była dotychczas przez większość badaczy zajmujących się sprawami emigracyjnymi albo pomijana, albo traktowana w szerszym kontekście, jako jeden z elementów analizy stosunków międzynarodowych. Brakowało kompleksowego opracowania dotyczącego Związku Sowieckiego i to nie tylko w kontekście sytuacji politycznej, ale również z uwzględnieniem sytuacji w innych dziedzinach życia - społecznego, kulturalnego i codziennego zwykłych ludzi.
Związek Sowiecki w powszechnej emigracyjnej opinii publicznej uznawany był za głównego sprawcę utraty niepodległości Polski. Jeszcze w trakcie trwania drugiej wojny światowej - co najmniej od 1943 roku — w polskich kręgach emigracyjnych kształtował się pogląd głoszący, że to nie Trzecia Rzesza Niemiecka, ale Związek Sowiecki jest głównym wrogiem państwa polskiego. W tym czasie bowiem stawało się jasne, że Niemcy zostaną pokonane. Sowieci natomiast, którzy w 1939 roku współuczestniczyli w napaści na Polskę i w rozbiorze polskich ziem, dzięki zwycięstwom wojennym wyrastali na potęgę międzynarodową. Kolejną przyczyną zainteresowania tematyką Związku Sowieckiego przez polskich emigrantów był fakt, iż wielu z nich osobiście przebywało na terenie Związku Sowieckiego i miało okazję doświadczyć metod tam obowiązujących oraz warunków życia tamtejszej ludności. To sprawiało, że tematyka sowietologiczna była poruszana w bardzo wielu aspektach, również na łamach prasy i w różnych periodykach partyjnych i organizacyjnych.
Zasadniczo praca obejmuje okres od lutego 1945 roku do lutego 1956 roku. Cezury dotyczą dwóch ważnych wydarzeń w historii Związku Sowieckiego. Dolna cezura odnosi się do konferencji w Jałcie, zorganizowanej 4-11 lutego 1945 roku przez tzw. wielką trójkę—Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta i Józefa Stalina. Na niej bowiem został przypieczętowany los krajów Europy Środkowo-Wschodniej (w tym szczególnie Polski). Owa konferencja umocniła mocarstwową pozycję Związku Sowieckiego, którą stopniowo osiągał w trakcie II wojny światowej. Zakończenie wojny było wydarzeniem ostatecznie potwierdzającym uzyskaną wcześniej pozycję jednego z dwóch najważniejszych supermocarstw. Dla polskich emigrantów konferencja w Jałcie wiązała się z ostateczną utratą niepodległości Polski. Górna cezura odnosi się natomiast do XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, który odbył się w Moskwie 14-25 lutego 1956 roku.

Książka „Obraz Związku Sowieckiego w ujęciu polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii w latach 1945-1956” - oprawa twarda - Wydawnictwo DiG.

Książka posiada 286 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Obraz Związku Sowieckiego w ujęciu polskiej emigracji politycznej..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Głosy tradycji - okładka książki
Głosy tradycji Roch Sulima
Z dziejów wojskowości polskiej. - okładka książki
Z dziejów wojskowości polskiej. Księga jubileuszowa... Janusz Gmitruk, Wojciech Włodarkiewicz (red.)
Produkty podobne:
Gestapo po 1945 roku. Kariery, - okładka książki
Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty Klaus-Michael Mallmann, Andrej Angrick