pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Obcy w mieście. Żołnierze radzieccy w pamięci, doświadczeniu i opowieści legniczan

Autor książki:

Zuzanna Grębecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 550 s.
Wymiar: 165x225 mm
EAN: 9788365705198
ISBN: 978-83-6570-519-8
Data: 2017-08-01
pozycja niedostępna

Opis książki:

Zuzanna Grębecka
antropolożka kultury, etnolożka, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się antropologią komunizmu, współczesną i tradycyjną kulturą duchową, kulturą popularną, historią i kulturą państw postkomunistycznych (przede wszystkim Polski, Białorusi, Rosji, krajów nadbałtyckich). Opublikowała dwie monografie: Słowo magiczne poddane technologii. Magia ludowa w praktykach postsowieckiej kultury popularnej (2007) i Mówiono "druga Moskwa". Wspomnienia legniczan o stacjonowaniu wojsk radzieckich w latach 1945-1993. Źródła etnograficzne (wraz z Jędrzejem Bursztą, 2015) oraz album Legnica 1945-1993. Podwójne życie miasta (2013).

Autorka zabiera nas w pasjonującą podróż antropologiczną do miasta, które stanowi szczególnie wyrazisty przykład trudnego do rozsupłania polskiego węzła pamięci. Dzięki osobistemu, intensywnemu i wieloletniemu doświadczeniu terenowemu znakomicie udaje się jej uchwycić całą złożoność i dynamikę praktyk upamiętniania w ich wymiarze świadomościowym, materialnym, sensorycznym i emocjonalnym, odsłaniając kryjącą się w nich ambiwalencję, paradoksalność i polisemantyczność. Stosując zasadę obszernego cytowania zgromadzonych przez siebie materiałów, autorka doskonale oddaje zróżnicowany koloryt narracji o przeszłości, które, jak widzimy po lekturze jej książki, często wymykają się oficjalnie funkcjonującym reżimom pamięci. Co ważne, taka dialogiczna konstrukcja pozostawia czytelnikowi podczas lektury przestrzeń także do jego własnych interpretacji i odkryć w wędrówkach po "Małej Moskwie".

Monika Golonka-Czajkowska

Książka Zuzanny Grębeckiej jest rozprawą zarazem skończoną i otwartą na nowe dopływy - badania dotyczące sowieckiej obecności w Legnicy ukazują wielowarstwowość, swoistą, postępującą głębinowość rozpoznań antropologicznych. Istotnym komponentem tego procesu poznawczego jest obecność badaczy i relacje, jakie wiążą ich z ludźmi, których pamięć sondują. Czytelnik staje się tym samym świadkiem dynamicznie rozwijającego się w czasie, zmiennego obrazu legnickiej rzeczywistości okresu komunistycznego. Rozprawa niewątpliwie jest doniosłym wkładem w antropologię komunizmu, a także wnikliwym studium z dziedziny antropologii pamięci. Jest oczywiste, że właśnie przypadek Legnicy można tu potraktować jako zjawisko modelowe - ten wybór przedmiotu badań stanowi o wyjątkowej wartości książki.

Leszek Szaruga

Książka "Obcy w mieście. Żołnierze radzieccy w pamięci, doświadczeniu i opowieści legniczan" - Zuzanna Grębecka - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 550 stron i została wydana w 2017 r.