pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Obcy czy obywatele? Słowianie a przemiany konstytucyjne w monarchii...
Tytuł książki:

Obcy czy obywatele? Słowianie a przemiany konstytucyjne w monarchii habsburskiej w latach 1860-1861

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libron
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 204 s.
Wymiar: 140x220 mm
EAN: 9788365148452
ISBN: 978-83-6514-845-2
Data: 2015-12-15
Cena wydawcy: 34.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Obcy czy obywatele? Słowianie a przemiany konstytucyjne w monarchii habsburskiej w latach 1860-1861 - Anna Kobylińska, Maciej Falski - opis książki:

Monografia trojga autorów ma charakter książki rewidującej kanoniczny obraz zmian konstytucyjnych lat 1860-1861, utrwalony w poszczególnych historiografiach narodowych. Jej główne zalety to oryginalne ujęcie tematu, bogata dokumentacja źródłowa, zróżnicowane w zależności od charakteru materiału założenia badawcze. Trzeba od razu zaznaczyć, że omawiana pozycja nie jest klasyczną monografią historyczno-kulturową. Pozwala to na zachowanie pewnej świeżości spojrzenia, umożliwia niebanalną analizę i wysnucie nieoczywistych wniosków.

Prof. Maria Dąbrowska-Partyka, Uniwersytet Jagielloński
Książka powstała w ramach prac Zespołu Badania Kultur Słowiańskich na Obrzeżach Monarchii Habsburskiej, działającego przy Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Celem badań zespołu jest odejście od dominującej w badaniach slawistycznych monofonicznej kategorii narodu i analiza relacji międzykulturowych przez pryzmat nowych bądź niewykorzystanych dotąd kategorii. Towarzyszy temu dążenie do wypracowania nowej metodologii badań obszarów krzyżowania się kultur. Niniejsza książka prezentuje trzy studia przypadków: czeskiego, słowackiego i chorwackiego, które we wzajemnej konfrontacji odsłaniają fundamentalne mechanizmy funkcjonowania sfery politycznej Słowian habsburskich. Ich wspólnym punktem odniesienia są dwa dokumenty: dyplom październikowy z 1860 r. i patent lutowy z 1861 r., które inicjowały zmianę ustrojową monarchii. W aneksie znajdują się teksty obu dokumentów cesarskich oraz inne niepublikowane dotąd po polsku teksty źródłowe.

Książka „Obcy czy obywatele? Słowianie a przemiany konstytucyjne w monarchii habsburskiej w latach 1860-1861” - oprawa miękka - Wydawnictwo Libron. Książka posiada 204 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Anna Kobylińska, Maciej Falski - autor m.in.: