pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd. Muzyka i literatura pod prąd

Autor książki:

Edward W. Said

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 140x220 mm
EAN: 9788365588234
ISBN: 978-83-6558-823-4
Data: 2017-12-12
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Edward W. Said, jeden z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku, prowadził w latach dziewięćdziesiątych seminarium poświęcone ostatnim dziełom wielkich muzyków i pisarzy - dziełom pod wieloma względami zaskakującym. Temat zasługiwał na książkę, jednak pracę nad nią przerwała śmierć Saida. Tom "On Late Style: Music and Literature Against the Grain" (2006) powstał dzięki żonie i współpracownikom autora, którzy zebrali pozostawione przez niego wykłady, artykuły i notatki. Co ciekawe, szkicowość czy fragmentaryczność książki wcale jej nie szkodzi. Jedyny niedosyt, jaki odczuwa czytelnik, wynika z żalu, że Saidowi nie starczyło czasu na analizy kolejnych "późnych" dzieł.

Książka pokazuje autora "Orientalizmu" od mniej znanej strony - jako znakomitego znawcę sztuki oraz stylistę. Jego błyskotliwe interpretacje dzieł Beethovena, Manna, Kawafisa, Geneta, Beckett czy Goulda są mocnym argumentem za wszechstronnym rozwojem duchowym i intelektualnym, którego rolę w dzisiejszej kulturze często podaje się w wątpliwość.

"O stylu późnym" ma także dramatyczną stronę. Śmiertelnie chory Said wiedział, że to prawdopodobnie jego ostatnie dzieło. W pewnym sensie pisał więc o sobie.

"Późny styl to mądrość doświadczenia, smutek przemijania i opanowanie rzemiosła, które już nie musi się popisywać. Późny styl udziela odpowiedzi na jedne pytania, równocześnie stawiając inne poza granicami naszego rozumienia. Bywa kojący dla odbiorców, których utwierdza w mniemaniu, że ludzka wiedza jednak się rozwija oraz, nade wszystko, że w obliczu zbliżającej się śmierci mamy szansę na głębię przeżycia, nieosiągalną w innych sytuacjach. Książka Saida wszystkie te uspokajające pewniki podważa".

- Barbara Kopeć-Umiastowska
"Książka widmo krążąca pomiędzy pisarzem a czytelnikiem".

- Jacek Gutorow
"Piękny pomnik życia i dzieła Saida".

- Hanif Kureishi
Edward W. Said (1935-2003) - amerykańsko-palestyński krytyk i teoretyk kultury, pisarz, krytyk literacki i muzyczny. Pochodził z Jerozolimy, skąd jego rodzina przeniosła się do Kairu z powodu nasilającego się konfliktu arabsko-izraelskiego. W wieku kilkunastu lat został przeniesiony do szkoły w USA. Studiował w Princetown i na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskał stopień doktora. Od 1963 roku, aż do końca życia, wykładał na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem ponad dwudziestu książek, tłumaczonych na wiele języków. W Polsce ukazały się: "Orientalizm" (1991), "Za ostatnim niebem. Palestyńczycy" (2002), "Kultura i imperializm" (2009), "Paralele i paradoksy. Rozmowy o muzyce i społeczeństwie" (z Danielem Berenboimem, 2007). Znany powszechnie jako adwokat sprawy palestyńskiej, głośno krytykował politykę Stanów Zjednoczonych i Izraela w tym regionie. Zmarł w 2003 roku w Nowym Jorku.

Autor posłowia: Jacek Gutorow

Książka "O stylu późnym. Muzyka i literatura pod prąd. Muzyka i literatura pod prąd" - Edward W. Said - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2017 r.