pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
O naturze ludzkiej
Tytuł książki:

O naturze ludzkiej

Autor książki:

Roger Scruton

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 160 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788381167567
ISBN: 978-83-8116-756-7
Data: 2020-02-17
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Obrona wyjątkowości człowieka pióra uznanego filozofa Rogera Scrutona
W książce O naturze ludzkiej ceniony pisarz i filozof Roger Scruton przedstawia oryginalną i radykalną obronę ludzkiej wyjątkowości. Mierząc się z poglądami psychologów ewolucyjnych, moralnych utylitarystów i filozofów materialistycznych takich jak Richard Dawkins i Daniel Dennett, Scruton przekonuje, że ludzi nie można rozumieć jako bytów czysto biologicznych. Jesteśmy czymś więcej niż ludzkimi zwierzętami: jesteśmy również osobami, ze swej istoty wchodzącymi w relacje z innymi osobami oraz połączonymi z nimi siecią zobowiązań i uprawnień. Nasz świat jest wspólnym światem, w którym przejawia się wolność, wartości i odpowiedzialność. Aby zrozumieć ten świat, musimy zwracać się do innych ludzi twarzą w twarz, ?ja? wobec ?ja?.

Scruton przedstawia i broni swojej koncepcji ludzkiej natury, posiłkując się osiągnięciami z całej historii idei, od Platona i Awerroesa po Darwina i Wittgensteina. Książka zaczyna się od sugestii Kanta, że wyróżnia nas zdolność do powiedzenia ?ja? - nasze poczucie siebie jako ośrodka samoświadomej refleksji. Fakt ten przejawia się w naszych uczuciach, zainteresowaniach i relacjach, jest fundamentem zmysłu moralnego, a także koncepcji estetycznych i religijnych, za których pomocą kształtujemy świat ludzki i nadajemy mu znaczenie. Fakt ten nie mieści się w obszarze rozważań współczesnej filozofii materialistycznej, mimo że ma charakter naturalny, a nie nadprzyrodzony. Scruton proponuje nowy sposób rozumienia wpływu samoświadomości na kwestię, jak powinniśmy żyć.

W rezultacie otrzymujemy wszechstronne spojrzenie na ludzką naturę, które podważa część spośród najmodniejszych dzisiaj poglądów na nasz gatunek.

?Podziwiam postawę Rogera Scrutona i jego pisarstwo. W tej krótkiej książce Scruton omawia najważniejsze kwestie świata ludzkiego?.

Simon Blackburn, autor Think: A Compelling Introduction
?Ta brawurowa książka przedstawia oryginalny i ważny pogląd na ludzką naturę?.

Anthony O?Hear, University of Buckingham

Książka "O naturze ludzkiej" - Roger Scruton - oprawa twarda - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]