pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Logika, metoda, obiektywizm - okładka książki
Logika, metoda, obiektywizm pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
O logice transcendentalnej Wittgensteina. Studia logiczno-filozoficzne
książka:

O logice transcendentalnej Wittgensteina. Studia logiczno-filozoficzne

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 332 s.
EAN: 9788365886316
ISBN: 978-83-6588-631-6
Data: 2018-07-02
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

O logice transcendentalnej Wittgensteina. Studia logiczno-filozoficzne - Michał Stelmach - opis książki:

Celem niniejszej monografii jest opis pojęcia logiki transcendentalnej w ujęciu Ludwiga Wittgensteina z czasów Traktatu logiczno-filozoficznego, a następnie wyprowadzenie wniosków dotyczących szerszego ujęcia jego koncepcji.

Chcę ująć Traktat jako dzieło spójne i mówiące o filozofii. Wymaganie spójności każe mi uwzględniać wszystkie opisane przez Wittgensteina metody dochodzenia do prawdy. Bez ich uwzględnienia łatwo zredukować stanowisko Wittgensteina do jakiegoś - najczęściej prostszego - znanego poglądu, który przez nazewnictwo czy też historyczne, albo w skrajnych przypadkach nawet zupełnie powierzchowne, kwestie bywa kojarzony ze stanowiskiem Wittgensteina. Przykładowo - Wittgenstein odczytany przez pryzmat niektórych (tylko niektórych) wypowiedzi pozytywistów logicznych sam wydaje się uczestniczyć w tym nurcie filozofowania. Twierdzę jednak, że to raczej interpretacja Wittgensteina, która jest dość daleka od jego własnej koncepcji. Staram się zatem odczytać intencje Wittgensteina na podstawie tego, co jawne i dostępne: jego tekstów. W dalszej kolejności sięgam dopiero do komentarzy (najpierw autorstwa Wittgensteina, a potem autorstwa komentatorów uwzględniających komentarze Wittgensteina, a ostatecznie tylko, jeśli to konieczne, również komentarzy nieuwzględniających powyższych).

Celem moim jest jednak jak najściślejsze skupienie się na tekście źródłowym, stąd kładę akcent na własne wypowiedzi Wittgensteina. Można by powiedzieć z pewną dozą przesady, że jest to próba tłumaczenia Traktatu samym Traktatem.

Książka „O logice transcendentalnej Wittgensteina. Studia logiczno-filozoficzne” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa.

Książka posiada 332 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "O logice transcendentalnej Wittgensteina. Studia logiczno-filozoficzne"
Kupujący tę pozycję zamówili również: