pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nowa kodyfikacja prawa karnego. Tom IV

Autor książki:

Leszek Bogunia

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa: miękka
Ilość stron: 346 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788322918913
ISBN: 83-229-1891-7
Data: 2005-01-18
Cena wydawcy: 27.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wejście w życie nowej kodyfikacji karnej stało się faktem. Trzy kodeksy regulujące zwalczanie przestępczości w płaszczyźnie materialnej, procesowej i wykonawczej obowiązują od 1 września 1998 r. Podobnie jak w okresie poprzedzającym ich wdrożenie do praktyki, również i obecnie wokół nowych rozstrzygnięć w nich zawartych trwa dyskusja. Podkreślić należy, że dobrze się stało, że utraciły na swej ostrości ataki ze strony mediów i osób pragnących zdobyć, na często bezzasadnych zarzutach, poklask społeczeństwa i wątpliwej jakości uznanie. Obecnie dochodzą do głosu poglądy, oparte na dobrze uzasadnionych podstawach, że nowe unormowania - aczkolwiek uprawniające do ogólnego stwierdzenia, że uwzględniają dorobek nie tylko rodzimej myśli prawniczej, ale co nie może dziwić - zawierają także pewne niedostatki. Krytyczne spojrzenie towarzyszy zwłaszcza mankamentom związanym z wdrażaniem do praktyki nowych rozstrzygnięć. Niekiedy jest to związane z brakiem odpowiednich aktów wykonawczych, do których odsyłają przepisy, zwłaszcza kodeksu karnego wykonawczego. Dobrze więc się stało, że prof. dr hab. Zdzisław Kegel, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, nadal popiera inicjatywę kierowników katedr karnistycznych dotyczącą kontynuowania wydawania prac poświęconych teoretycznym i analitycznym rozważaniom, związanym z materiami zawartymi w nowej kodyfikacji. Trzy dotychczas opublikowane tomy szybko zniknęły z półek księgarskich. Na zawarte w nich opracowania coraz częściej powołują się autorzy różnych rozpraw naukowych.

Książka "Nowa kodyfikacja prawa karnego. Tom IV" - Leszek Bogunia (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spis treści:

L. Bogunia, Słowo wstępne; I. Prawo karne materialne: J. Banach, Przestępstwo prania brudnych pieniędzy w świetle prawa europejskiego a uregulowania krajowe; W. Chlebuś, Środki karne jako nowy system sankcji w prawie karnym; R. Citowicz, Kontrowersje wokół rozumienia zamiaru ewentualnego; R. Kokot, Z problematyki motywacji w kodeksie karnym z 1997 r.; A. Kordik, Obowiązki okresu próby warunkowego zawieszenia wykonania kary; K. Mielczarek, Wybrane zagadnienia związane z karą dożywotniego pozbawienia wolności; A. Muszyńska, Środki zabezpieczające o charakterze leczniczym według kodeksu karnego z 1997 r.; W.G. Rodakiewicz, Pojęcie młodocianego w ujęciu prawa karnego materialnego; Z. Sienkiewicz, Zamiast konfiskaty mienia; J. Skorupka, Próba koncepcji ochrony wierzyciela w prawie karnym; II. Prawo karne procesowe: J. Bielasiński, Postępowanie mediacyjne w świetle nowego kodeksu postępowania karnego (zagadnienia wybrane); K. Nowicki, Wpływ pojednania oskarżonego (podejrzanego) z pokrzywdzonym na warunkowe umorzenie postępowania; S. Rączkowski, Postępowanie mediacyjne według Kodeksu postępowania karnego; III. Prawo karne wykonawcze: L. Bogunia, Dozór jako istotny element probacji; W. Ginalski, Instytucja zmiany kary grzywny na pracę społecznie użyteczną (art. 45 kkw); R. Godyla, Dyrektor zakładu karnego jako organ postępowania wykonawczego; K. Maksymowicz, Przerwa w wykonaniu kary ograniczenia wolności; K. Miś, Odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności w nowej kodyfikacji prawa karnego z 1997 r.; B. Myrna, Wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie przez sąd postępowania karnego; IV. Nauki pokrewne: L. Bednarski, Listy pożegnalne samobójców; A. Howorska, Z problematyki odpowiedzialności nieletnich; A.A. Ścigała, Nazewnictwo i klasyfikacja narkotyków na tle nowej kodyfikacji prawa karnego.