pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niewinni

Autor książki:

Hermann Broch

Dane szczegółowe:
Wydawca: PIW
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 416 s.
Wymiar: 125x205 mm
EAN: 9788381963800
ISBN: 978-83-8196-380-0
Data: 2022-02-01
28.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:


Wydobywamy z niepamięci "Niewinnych" austriackiego prozaika i eseisty Hermanna Brocha, który zapisał się w historii literatury "Lunatykami" i "Śmiercią Wergilego", który nie uznawał sztuki dla sztuki, przenikliwego obserwatora, portrecistę pierwszej połowy wieku dwudziestego, którego marzeniem było, na modłę Kafki, którego podziwiał, stworzenie mitu współczesnej cywilizacji. Niewinni to powieść uszyta z różnogatunkowych elementów, przypowieści chasydzkich, opowiadań, partii lirycznych. Ich wspólnym mianownikiem jest duch czasów. A jako że powieść ma za zadanie przedstawiać całokształt życia, te wzajem się oświetlające utwory próbują temu zadaniu sprostać.

Tak pisze Broch o fabule: „Książka przedstawia stosunki i typy ludzi w Niemczech przedhitlerowskich. Wybrane w tym celu postaci są całkowicie apolityczne; jeśli mają nawet jakiekolwiek polityczne poglądy, to najzupełniej mgliste i oderwane od rzeczywistości. Żadna z nich nie jest bezpośrednim winowajcą katastrofy hitlerowskiej […]. Jednakże jest to ten właśnie stan umysłów i uczuć, z którego – tak przecież było – czerpał właściwe siły narodowy socjalizm. Indyferentyzm polityczny bowiem jest blisko spokrewniony z indyferentyzmem etycznym, a co za tym idzie, z etyczną perwersją. Słowem, na ludziach politycznie niewinnych ciąży w dość poważnym stopniu wina etyczna. […] Każda wina bez winy sięga z jednej strony wzwyż, w sferę pojęć magicznych i metafizycznych, z drugiej strony w dół, w dziedzinę najciemniejszych instynktów”.

Książka "Niewinni" - Hermann Broch - oprawa Twarda - Wydawnictwo PIW. Książka posiada 416 stron i została wydana w 2022 r. Cena 28.86 zł. Zapraszamy na zakupy!