pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Nietuzinkowe historie pomników Warszawy. Opowieści warszawskiej przewodniczki
książka:

Nietuzinkowe historie pomników Warszawy. Opowieści warszawskiej przewodniczki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Veda
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788364109454
ISBN: 978-83-6410-945-4
Data: 2019-09-26
31.67  39.90  8.23 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Nietuzinkowe historie pomników Warszawy. Opowieści warszawskiej przewodniczki - Ewa Sztompke - opis książki:

Tym razem znana warszawska przewodniczka Ewa Sztompke zaprasza swoich czytelników na wyprawę śladami warszawskich pomników. Zachęcając do wspólnych wędrówek, pisze we wstępie do książki: Nietuzinkowe historie pomników Warszawy to drugi zbiór moich przewodnickich opowieści. Po Nietuzinkowych mieszkańcach Warszawy, postanowiłam przybliżyć dzieje stołecznych pomników i historie postaci w nich uwiecznionych. W trzydziestu rozdziałach znajdziecie opowieści o ponad osiemdziesięciu warszawskich monumentach.

Andrzej Jacek Blikle - o książce:
Całe moje długie życie przemieszkałem w Warszawie, sądziłem więc, że wiem o niej chociażby to, co najważniejsze.

A jednak nie wiedziałem, że Kolumna Zygmunta była pierwszym pomnikiem postaci świeckiej na kolumnie w nowożytnej Europie.

Nie wiedziałem, że książę Józef Poniatowski dłuta Thorvaldsena, który stoi dziś na tle Pałacu Prezydenckiego, zmieniał swoje miejsce sześciokrotnie, choć wiedziałem, że jego premierowe postawienie w Warszawie wywołało burzę wśród byłych podwładnych - nasz generał bez spodni!
Nie wiedziałem o istnieniu dziewiętnastowiecznego pomnika Budowy Szosy Brzeskiej postawionego dla uczczenia wysiłku bezimiennych budowniczych, którzy w cztery lata położyli 198 km drogi mając jako narzędzia jedynie łopatę, kilof i konną furkę.

No i nie wiedziałem wreszcie, że umawiając się w młodych latach na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych z moją przyszłą żoną Małgorzatą, czekałem na nią pod pomnikiem - a właściwie kopią pomnika kondotiera, którego oryginał został stworzony w roku 1496 przez Andrea del Verrocchio, na zamówienie tegoż kondotiera. A skąd się taki pomnik wziął w Warszawie, skoro nie jest z nią w żaden sposób związany?
O tym i o bardzo wielu innych historiach i anegdotach można przeczytać w książce Ewy Sztompke. Tej lektury stanowczo nie można zaniedbać.

Książka „Nietuzinkowe historie pomników Warszawy. Opowieści warszawskiej przewodniczki” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Veda.

Książka posiada 310 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nietuzinkowe historie pomników Warszawy. Opowieści warszawskiej przewodniczki"
Ewa Sztompke - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Polak z Ukrainy - okładka książki
Polak z Ukrainy Dima Garbowski