pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje
książka:

Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788373838505
ISBN: 978-83-7383-850-5
Data: 2017-01-11
32.16  39.90  7.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje - Włodzimierz Herman - opis książki:

Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu Dybuk An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.

Włodzimierz Herman, ur. w 1937 r., ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie, reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962-1968). Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 r. w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie po okresie pracy reżyserskiej w Zurychu zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach.

Reżyserował m.in. prapremiery sztuk polskich i rosyjskich autorów. Swoje projekty artystyczne realizował na scenach Teatru Królewskiego w Kopenhadze, inscenizował Hamleta (we współpracy z Janem Kottem), reżyserował Ambasadora Sławomira Mrożka (prapremiera europejska), dla Teatru Radia Duńskiego przygotował słuchowiska na podstawie Szewców Witkacego i jednoaktówek Mrożka. Reżyserował w Nowym Jorku, Moskwie, Budapeszcie i w Szwecji.

W 2000 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą.

Po przejściu na emeryturę nadal uczestniczy w życiu kulturalnym i teatralnym oraz udziela się w środowisku polskim i żydowskim Danii. Opublikował pierwszy przekład z języka jidysz na duński sztuki Dybuk. Między dwoma światami An-skiego (Multivers, Kopenhaga 2012). Został laureatem prestiżowej nagrody teatralnej im. Hermana Banga, a po wieloletniej przerwie w kontaktach z polskim teatrem zaprezentował w Warszawie w 2014 r. swój filozoficzno-literacki kabaret Kierkegaard, czyli z papierów jeszcze żyjącego, we współpracy z aktorami warszawskiego Teatru Narodowego. Jego książkę Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem. Wrocławska nostalgia wydano we Wrocławiu (ATUT 2015).

Książka „Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Scholar.

Książka posiada 310 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje"
Włodzimierz Herman - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Płynna nowoczesność. Analiza krytyczna - okładka książki
Płynna nowoczesność. Analiza krytyczna Sławomir Czapnik, Aleksandra Kusztal (red.)
Buduj mosty, nie mury - okładka książki
Buduj mosty, nie mury Djuliman Enver, Hojorth Lillian
Produkty podobne:
Polak z Ukrainy - okładka książki
Polak z Ukrainy Dima Garbowski