pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Nieposłuszeństwo
Tytuł książki:

Nieposłuszeństwo

Autor książki:

Frederic Gros

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarna Owca
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 264 s.
Wymiar: 135x215 mm
EAN: 9788380159655
ISBN: 978-83-8015-965-5
Data: 2019-05-17
25.34  34.99  9.65 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Nieposłuszeństwo - Frédéric Gros - opis książki:

Buntujmy się!
Frédéric Gros wzywa nas do nieposłuszeństwa. Autor zagłębia się w myśl filozoficzną Foucaulta, Montaigne a, Kartezjusza czy Kanta, cytuje Dostojewskiego, św. Łukasza i św. Mateusza. Sięga głęboko w historię, do antyku i omawia postać Antygony, która jest zarazem symbolem nieposłuszeństwa wobec Kreona i posłuszeństwa wobec podstawowego porządku rodziny. Pisze o Thoreau, który odmawiał płacenia podatków.

Frédéric Gros omawia także aktualne wydarzenia, które jego zdaniem wskazują na rodzenie się nowych form nieposłuszeństwa: demaskatorzy (sprawa Snowdena), zbiorowe protesty (Okupuj Wall Street, parasolowa rewolucja w Hongkongu).

Potwory istnieją, ale jest ich niewiele, choć spośród nich sporo jest naprawdę niebezpiecznych; te, które są bardziej niebezpieczne to zwykli ludzie, urzędnicy służby cywilnej, gotowi wierzyć i słuchać bez dyskusji.

Cytat z Primo Levi ego przywołany w tej książce jest punktem wyjścia do rozważań w obliczu tej potwornej zagadki polityki, jaką jest nasza zdolność do zgody na to, co nieakceptowane, do znoszenia narastającej nieprzyzwoitości świata. Żeby zrozumieć, dlaczego jesteśmy posłuszni, trzeba najpierw umieć od siebie odróżnić podległość, konformizm, zgodę, zobowiązanie, podporządkowanie? Dopiero wtedy będziemy mogli zrozumieć rozmaitość form nieposłuszeństwa: bunt, powstanie, obywatelskie nieposłuszeństwo, dysydentyzm obywatelski.

Ambicją tej książki jest podważenie, demistyfikacja wszelkich racji zdających się przemawiać za posłuszeństwem i pokazanie, że u źródeł podmiotowości politycznej leży właśnie zdolność do nieposłuszeństwa. Chociaż teorie wychowania długo głosiły, że człowieczeństwo rodzi się w człowieku dzięki posłuszeństwu - nieposłuszeństwo oznaczało zaś, że górę wzięła w nim anarchiczna dzikość - historia XX wieku dostarcza nam przeciwnych przykładów: posłusznych potworów. Wystarczy przypomnieć sobie proces Eichmanna albo doświadczenia Milgrama. Czy w tych okolicznościach nieposłuszeństwo nie jest jedynym sposobem wymyślenia człowieczeństwa od nowa?

Książka „Nieposłuszeństwo” - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarna Owca. Książka posiada 264 stron i została wydana w 2019 r. Cena 25.34 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nieposłuszeństwo"
Frédéric Gros - autor m.in.:
Filozofia chodzenia - okładka książki
Filozofia chodzenia Frederic Gros;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Lewiatan - okładka książki
Lewiatan Thomas Hobbes
Produkty podobne:
Medytacje filozoficzne - okładka książki
Medytacje filozoficzne Jerzy Perzanowski
Saga metafizyczna - okładka książki
Saga metafizyczna Stanisław Rainko
Księga przemian - okładka książki
Księga przemian Zhou Chucai