pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Niepokorna Białostocczyzna. Opór społeczny i polskie podziemie niepodległościowe w regionie białostockim w latach 1939-1941 w radzieckich źródłach

Autor książki:

Michał Gnatowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku
Oprawa: miękka
Ilość stron: 492 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788387881160
ISBN: 83-87881-16-3
Data: 2005-12-29
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

SŁOWO WSTĘPNE
Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika, składa się z dwóch części. W części pierwszej przedstawiona została wstępna próba oceny stanu badań nad tematem oraz opis warunków w jakich działał opór społeczny i polskie podziemie niepodległościowe w regionie białostockim. W części drugiej zamieszczamy 143 dokumenty z archiwów radzieckich, przedstawiające opór społeczny i podziemie w regionie. Większość z nich publikowana jest w całości, część zaś w zwartych, wydzielonych w oryginale odrębnych częściach. Ułożone one zostały w porządku chronologicznym: z roku 1939 jest 15 dokumentów, z roku 1940 - 99 i z 1941 - 29. Pierwszy dokument nosi datę 11 listopada 1939 r., a ostatni 22 czerwca 1941 r. Opatrzone one zostały kolejnymi numerami od 1 do 143 i nagłówkiem od wydawcy, zawierającym kolejno: rok (cyframi), miesiąc (słownie), dzień (cyframi), miejsce opracowania dokumentu i zwięzły regest. Na końcu dokumentu podano znaki kancelaryjne i adnotacje, jeśli takowe byly na dokumencie, legendę zawierającą informacje o sposobie sporządzenia i miejscu przechowywania oraz sygnaturę.
Zachowane zostały w dokumentach poprawki i dopiski w tekście, które zaopatrzono przypisami oznaczonymi literowo. W nawiasach kwadratowych podano słowa nieczytelne i końcówki wyrazów. Słowa "skażone", niemożliwe do poprawienia oraz dane budzące wątpliwość zaznaczono w tekście znakiem zapytania lub przypisem rzeczowym: "Tak w dokumencie".
Dokumenty publikujemy w polskim tłumaczeniu z rosyjskiego oryginału. W tłumaczeniu starano się zachować stosowną formę zwrotów tytularnych, zgodną z tekstem oryginału oraz specyficzny język przekazów źródłowych. Dlatego m.in. pozostawione zostały określenia "bandy", "była Polska", "były oficer" itp. Nazwiska i nazwy miejscowości podano w brzmie-niu polskim, a w wypadku braku polskiego odpowiednika w transkrypcji powszechnie stosowanej.

Publikowane dokumenty przybliżają wiele kwestii stanowiących treść części pierwszej i zapewne ułatwią Czytelnikowi szerszy ogląd tego ważnego aspektu dziejów regionu białostockiego w latach radzieckiej okupacji.
I na zakończenie pozostaje jeszcze wyjaśnić kilka kwestii związanych z nazewnictwem. Dla obszarów regionu białostockiego używam też zamiennie określenia "Białostocczyzna" lub "Białostockie".
Wyjaśnienia wymaga też występujące w dokumentach różne nazewnictwo radzieckich służb specjalnych, zajmujących się zwalczaniem polskich dążeń niepodległościowych na omawianym terenie. Do kwietnia 1941 r. radzieckie służby bezpieczeństwa państwowego wchodziły w skład resortu spraw wewnętrznych (NKWD), a następnie zostały wydzielone w odrębny resort NKGB, działający równolegle z NKWD.
Zbiór dokumentów zaopatrzony został w aneksy, zawierające obsadę personalną radzieckich władz w regionie oraz w indeksy: nazw geograficznych i osobowy.

Książka "Niepokorna Białostocczyzna. Opór społeczny i polskie podziemie niepodległościowe w regionie białostockim w latach 1939-1941 w radzieckich źródłach" - Michał Gnatowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.