pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nieobecne miasto

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 140 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788380493322
ISBN: 978-83-8049-332-2
Data: 2016-08-03
32.57 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

"Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza - osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych - zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.

Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności".

Fragment wstępu

Książka "Nieobecne miasto" - Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 140 stron i została wydana w 2016 r. Cena 32.57 zł. Zapraszamy na zakupy!