pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Nienawiść w przestrzeni publicznej
książka:

Nienawiść w przestrzeni publicznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 170 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788301213299
ISBN: 978-83-0121-329-9
Data: 2020-08-20
37.00  39.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Nienawiść w przestrzeni publicznej - Urszula Jakubowska, Piotr Szarota - opis książki:

Od pewnego czasu w wielu państwach demokratycznych daje się zauważyć niezwykłe nasilenie zjawiska określanego jako "mowa nienawiści" albo "język nienawiści". Nienawiść - podobnie jak miłość czy przyjaźń - towarzyszą Homo sapiens od początku swego istnienia - i to zarówno w relacjach międzyjednostkowych, jak i międzygrupowych. Ostatnio obserwujemy na świecie nasilenie się postaw nacjonalistycznych, faszyzujących i wykluczających. W Polsce wzajemne oskarżanie się dominuje w społecznych relacjach. Hejt ma się we współczesnej Polsce znakomicie.

Te negatywistyczne postawy doprowadziły do pojawienia się nowych słów w języku polskim. Angielski czasownik to hate (nienawidzić) wszedł do polszczyzny jako "hejt" i robi niezwykłą karierę. Pojawiają się słowa od niego pochodne: rzeczowniki: "hejter", "hejterka", przymiotnik "hejterski", czasownik "hejtować". Stają się często używanymi słowami w tekstach publicystycznych, a nawet naukowych.

Opowieść o nienawiści snuć można na różne sposoby. W tym niewielkim tomie staraliśmy się zaprezentować nie tylko odmienne podejścia teoretyczne, ale i różne rozwiązania formalne - od tekstów typowo empirycznych, po rozważania natury filozoficznej.

Nie ulega wątpliwości, że nienawiść warto badać i analizować; trzeba też o niej pisać, bowiem jedynie w ten sposób możemy lepiej zrozumieć wszystkie jej uwarunkowania. W naszych czasach coraz trudniej być optymistą, ale nawet jeśli zbudowanie świata bez nienawiści nigdy nie będzie możliwe, możemy przynajmniej osłabić nieco wpływ, jaki ma ona na nasze życie i relacje z innymi.

Książka Nienawiść w przestrzeni publicznej i zawarte w niej rozważania dostarczają czytelnikowi kluczy do otwarcia namysłu nad rzeczywistością. Namysłu i refleksji, która praktycznie wyeliminowana jest z publicznego życia, zazwyczaj obecnego w demokracji. W Polsce polityczno-ideologiczne podziały wyeliminowały swobodną refleksję i dlatego ta książka może nieść też przykład rozważań, które starają się poddać analizie to, co bardzo wielu ludzi w Polsce zauważa, ale zapewne nie potrafi się oprzeć dominującemu sposobowi mówienia i reagowania na "przeciwnika", który już od dawna stał się - wbrew demokratycznym regułom - "wrogiem".

Z recenzji prof. dr hab. Ireneusza Krzemińskiego

Książka „Nienawiść w przestrzeni publicznej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN.

Książka posiada 170 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nienawiść w przestrzeni publicznej"
Urszula Jakubowska, Piotr Szarota (red.) - autor m.in.:
Paryż 1938 - okładka książki
Paryż 1938 Piotr Szarota;
Londyn 1967 - okładka książki
Londyn 1967 Piotr Szarota;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Sztuka mediacji - okładka książki
Sztuka mediacji Ken Sande
Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek - okładka książki
Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych... Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz
Produkty podobne: