pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

NATO w dobie transformacji. Siły zbrojne w transatlantyckim systemie bezpieczeństwa początku XXI wieku

Autor książki:

Krzysztof Kubiak, Piotr Mickiewicz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788374419536
ISBN: 978-83-7441-953-6
Data: 2008-06-13
Cena wydawcy: 29.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zmiana charakteru wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa postawiła przed siłami zbrojnymi wspólnoty transatlantyckiej nowe zadania. Państwa Sojuszu mają świadomość, że najważniejszym zagrożeniem dla stabilności politycznej w wymiarze globalnym będzie nie tylko wojna, ale kryzysy i konflikty. Są i będą one wywoływane nie tylko przez podmioty prawa międzynarodowego, ale także przez non-state actors. Zaś podstawowymi formami oddziaływania staną się działania określone jako: przestępczość zorganizowana, przemyt, proliferacja technologii i broni oraz terroryzm. Tym ostatnim może posługiwać się zarówno przeciwnik niepaństwowy, jak i państwa dążące do realizacji celów politycznych czy ekonomicznych. [...]
Bez względu na zakres przeobrażeń wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa siły zbrojne pozostaną nadal istotnym elementem narodowego i ponadnarodowego systemu bezpieczeństwa. Jednakże w coraz większym stopniu odgrywać będą rolę czynnika stabilizacyjnego, niekiedy wręcz o charakterze policyjnym, niż klasycznie pojmowanej armii. Konieczność reakcji na wyzwania o charakterze niemilitarnym, współdziałania z oddziałami policji i pozamilitarnym systemem reagowania kryzysowego wymaga radykalnej zmiany ich struktury, wyszkolenia i wyposażenia.
W niniejszej publikacji przedstawiamy subiektywne oceny dotyczące ewolucji zadań instytucji bezpieczeństwa oraz sił zbrojnych. Analiza pełnego wewnętrznych napięć problemu jest zajęciem pasjonującym dla autorów. Mamy nadzieję, że równie pasjonująca będzie lektura tej publikacji.
Ze Wstępu

Książka "NATO w dobie transformacji. Siły zbrojne w transatlantyckim systemie bezpieczeństwa początku XXI wieku" - Krzysztof Kubiak, Piotr Mickiewicz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]