pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nasza Ameryka wyobrażona. Polskie spotkania z amerykańską kulturą popularną po roku 1918. Seria: Societas 84

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 423 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788376386102
ISBN: 978-83-7638-610-2
Data: 2016-02-12
27.93 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Amerykańska kultura popularna była częścią procesów globalizacyjnych i modernizacyjnych. Przystosowana swoim uniwersalnym charakterem, sprawdzonym w multietnicznym i wielokulturowym społeczeństwie amerykańskim, z łatwością trafiała w gusta ludzi na całym świecie. Jej eskapistyczny i buntowniczy charakter sprawiał, że służyła społeczeństwom w rozmaitych okolicznościach do wyrażania bardzo rozmaitych potrzeb. Polskie spotkania z amerykańską kultura popularną z jednej strony wpisują się w globalne tendencje jej wykorzystania. Z łatwością może zbudować siatkę podobnych zjawisk występujących w podobnych, a czasem nawet tych samych okresach, choć w różnych politycznie i geograficzne miejscach. Z drugiej strony Polacy z powodu odmiennych doświadczeń politycznych uczestniczyli w konsumpcji amerykańskiej kultury przyswajając ją w sposób mniej naturalny, w efekcie jakby wypaczając wiele kulturowych elementów.

Bez wątpienia kultura popularna stała się w ostatnim stuleciu ważnym elementem kształtującym tożsamość Polaków, zaś amerykańska kultura odegrała w tych procesach rolę kluczową - inspirując, dostarczając poręcznych rozwiązań formalnych, a także symboli, ikon, anektując sporą cześć wyobraźni, generując rozmaite fantazje, ale też wspólne pokoleniowe doświadczenia. Spotkania Polaków z amerykańską kulturą popularną, raz miłe i edukujące, innym razem trudne i niebezpieczne budowały relacje i więzi, a także stały się zapisem dorastania, walki, stawania się wolnym, demokratycznym i nowoczesnym społeczeństwem.

Ze „Wstępu”

Jolanta Szymkowska-Bartyzel - kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. W swoich badaniach zajmuje się historią i recepcją amerykańskiej kultury w Polsce. Autorka wielu publikacji polskich i zagranicznych dotyczących kultury popularnej, amerykanizacji, anty- amerykanizmu, mediów masowych.

Książka "Nasza Ameryka wyobrażona. Polskie spotkania z amerykańską kulturą popularną po roku 1918. Seria: Societas 84" - Jolanta Szymkowska-Bartyzel - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 423 stron i została wydana w 2015 r. Cena 27.93 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.