pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego
Książki »
Tytuł książki:

Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego

Autor książki:

Jonathan Lear

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sic
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 188 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788362609161
ISBN: 978-83-6260-916-1
Data: 2013-10-22
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
W dzisiejszych czasach narasta poczucie kruchości cywilizacji jako takich. Przeróżne wydarzenia na całym świecie - ataki terrorystyczne, gwałtowne przewroty społeczne, a nawet klęski żywiołowe - budzą w nas niepokojąco złowrogie odczucie. Czujemy je, ale nie potrafimy dać mu właściwej nazwy. Podejrzewam, że właśnie to poczucie rodzi tak powszechną nietolerancję, której doświadczamy wszędzie dookoła, i mam tu na myśli wszystkie stanowiska w politycznym spektrum. Wydaje nam się, że jeśli nie będziemy z całą mocą bronić własnego sposobu patrzenia na świat, to ów sposób może się rozpaść. Może gdybyśmy potrafili dać temu poczuciu kruchości i zagrożenia jakąś nazwę, nauczylibyśmy się tym samym lepiej z nim żyć (Jonathan Lear).

Jonathan Lear jest filozofem, profesorem w Committee on Social Thought na Uniwersytecie w Chicago i, co ma dla tej książki kapitalne znaczenie, praktykującym psychoanalitykiem. Jego Nadzieja radykalna odpowiada bowiem na trzy zasadnicze pytania: (1) jak żyć w świecie, który nagle stracił jakikolwiek sens; (2) czy w takim świecie możliwa jest jeszcze nadzieja; a jeśli tak, to (3) w jakim języku można starać się ją wyrazić Powiedziałbym zatem, że Nadzieja radykalna to swego rodzaju podręcznik pierwszej pomocy po upadku znanego nam świata (ze Wstępu Piotra Nowaka).

JONATHAN LEAR (ur. 1948) - profesor w Committee on Social Thought i na wydziale filozofii Uniwersytetu Chicagowskiego. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Cambridge i Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku, gdzie obronił doktorat w roku 1978. Zajmuje się głównie filozoficznymi koncepcjami ludzkiej duszy od czasów Sokratesa do współczesności. Studiował również w Instytucie Psychoanalizy Western New England University. Jest autorem książek: Aristotle and Logical Theory (1980), Aristotle: the Desire to Understand (1988), Love and Its Place in Nature: A Philosophical Interpretation of Freudian Psychoanalysis (1990), Open Minded: Working Out the Logic of the Soul (1998), Happiness, Death and the Remainder of Life (2000), Therapeutic Action: an Earnest Plea for Irony (2003), Freud (2005). Jego najnowsza praca to A Case for Irony (2011). Otrzymał Distinguished Achievement Award przyznawaną przez Fundację Andrew W. Mellona.

------------- BIBLIOTEKA KWARTALNIKA KRONOS Piotr Graczyk, Maska i oko. Rozważania o tragedii, ironii i polityce Ernst Jünger, Przybliżenia. Narkotyki i upojenie Piotr Nowak, Podpis księcia. Rozważania o mocy i słabości Jacob Taubes, Apokalipsa i polityka. Eseje mesjańskie Wasilij Rozanow, Opadłe liście Hannah Arendt, Pisma żydowskie Pier Paolo Pasolini, Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie Hannah Arendt, Wykłady o filozofii politycznej Kanta Pierre Legendre, Zbrodnia kaprala Lortiego Hannah Arendt, W.H. Auden, Drut kolczasty Krzysztof Michalski, Zrozumieć przemijanie KLASYCY FILOZOFII NIEMIECKIEJ / KOMENTARZE Teologia niemiecka Piotr Augustyniak, Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem

Książka "Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego" - Jonathan Lear - oprawa miękka - Wydawnictwo Sic. Książka posiada 188 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Utylitaryzm - okładka książki
Utylitaryzm Dorota Probucka
Po drugiej stronie lustra - okładka książki
Po drugiej stronie lustra Henri J.M. Nouwen
Nadużycie rozumu - okładka książki
Nadużycie rozumu Friedrich August von Hayek
Człowiek i śmierć - okładka książki
Człowiek i śmierć Philippe Aries
Między autentycznością a udawaniem. - okładka książki
Między autentycznością a udawaniem. Postawy twórcze... Anna Kawalec, Wojciech Daszkiewicz (red.)
Spór o prawdę. Seria: Zadania współczesnej - okładka książki
Spór o prawdę. Seria: Zadania współczesnej metafizyki... Andrzej Maryniarczyk SDB, Katarzyna Stępień, Paweł Gondek (red.)