pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Nacjonalista postępowy Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Nacjonalista postępowy Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 370 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 978830116773801
ISBN: 9678-83-01-16773-8
Data: 2011-12-01
52.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Nacjonalista postępowy Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków - Łukasz Adamski - opis książki:

Nareszcie polski inteligent otrzymał pasjonującą książkę o ,,pierwszym prezydencie Ukrainy, historyku i pisarzu, którego rolę przyrównuje się do tej, jaką wcześniej odegrał w dziejach Polski Joachim Lelewel.
(Prof. Jerzy Borejsza, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej) Praca poważna i bardzo w Polsce potrzebna, która ukazuje postać o kluczowym znaczeniu dla zrozumienia ideologii nowoczesnego nacjonalizmu ukraińskiego.
(Prof. Andrzej Walicki, członek rzeczywisty PAN) Adamski pokazuje czytelnikowi, jak czołowa intelektualna i polityczna postać Ukrainy sto lat temu widziała centralne wyzwania stojące przed jej narodem ze szczególnym uwzględnieniem relacji z Polską i Polakami. Czytelnik polski - ale także i ukraiński! - dowie się wiele nowego o Hruszewskim, jego poglądach i działaniach. Dzięki temu zrozumie, jak wiele się zmieniło od tamtych czasów i to nie tylko w stosunkach polsko-ukraińskich.
(Prof. Roman Szporluk) Mychajło Hruszewski (1866-1934) był jednym z najważniejszych ukraińskich bohaterów narodowych; to postać, która wzbudzała wśród Polaków ogromne kontrowersje. Postrzegano go raz jako ,,hajdamakę w todze, innym razem zaś jako niebezpiecznego socjalistycznego radykała, chcącego zdobyć poparcie mas sposobami, które mogły zdestabilizować sytuację społeczną w regionie na wiele lat. Urodził się w Chełmie, uczył się w Tbilisi i Kijowie, w wieku 28 lat został profesorem historii Uniwersytetu Lwowskiego. W 1917 roku stanął na czele Ukraińskiej Republiki Ludowej, walczącej z bolszewikami o niepodległość, później poparł Rosję Sowiecką w wojnie z Polską i Ukrainą. Wywarł ogromny wpływ na świadomość historyczną Ukraińców.

Książka „Nacjonalista postępowy Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN.

Książka posiada 370 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Nacjonalista postępowy Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę..."
Łukasz Adamski - autor m.in.:
Wołyń i Galicja Wschodnia pod okupacją - okładka książki
Wołyń i Galicja Wschodnia pod okupacją niemiecką... Łukasz Adamski, Grzegorz Hryciuk (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: