pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950

Autor książki:

Miron Białoszewski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dowody na istnienie
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788394725457
ISBN: 978-83-9472-545-7
Data: 2022-08-01
30.65 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Zanim napisał Pamiętnik z powstania warszawskiego, był dziennikarzem. Na każdym rogu ta sama truskawka to zbiór nigdy niepublikowanych w formie książki tekstów prasowych Mirona Białoszewskiego. Jego reportaże, impresje reporterskie i wywiady ukazywały się przez niemal pięć lat na łamach Kuriera Codziennego, Wieczoru Warszawy i Świata Młodych .

W czerwcu 1946 roku Białoszewski rozpoczął swoją dziennikarską przygodę artykułem napisanym z obozu studentów w Leśnym Zdroju: Placówka uniwersytecka, położona o trzy kilometry od granicy polsko-czeskiej, pośród dość znacznej ilości repatriantów, ale jeszcze większej Niemców (zawsze pewnych siebie) ( ). Prowadził czytelników powstańczymi szlakami Starego Miasta ( Jeszcze jeden skok przez wyłom na śmietnik, na stołek i Rybaki 5. Można wyjść na ulicę ). Wszedł na szczyt spalonego wieżowca Prudentialu - przedwojennego symbolu nowoczesności, i chodził po jego belkach konstrukcyjnych niczym linoskoczek, co uwiecznił na zdjęciu fotoreporter, a my przerobiliśmy zdjęcie na rysunek i umieściliśmy go na okładce książki. Narzekał na zaśmiecenie stolicy plakatami ( Uśmiech mody uśmiecha się do nas co pięć metrów ), opisał warszawskich sprzedawców oszukujących na wadze dorszy ( na kilogramie ryb brakuje bardzo często po dwadzieścia deka ) i zachwycał się Oresteją wystawioną przez Teatr Polski. Chór dziewic w barchanach, bogowie we flaneli, ale Atena w jedwabiu - pisał o kostiumach aktorów.

W cyklu wywiadów pytał mieszkańców stolicy o warunki pracy, pensje, mieszkanie. Osiemnastoletnia Hanna Pitrasiewicz, piaskarka w płaszczyku wiatrem podszytym, cieszy się, że kupiła ziemniaki na zimę. Danuta Plebanek, dziewiętnastolatka pracująca w księgarni, marzy o nauce zawodu, ale teraz musi ze swoimi planami poczekać. Choć straciła tyle lat przez wojnę .

Teksty Białoszewskiego przypadłyby do gustu futurystom: Migają półnadzy robotnicy niosący narzędzia. W dużej hali działu mechanicznego stoi pośrodku na specjalnym rusztowaniu kadłub naprawionej barki. Obok w dziale kotlarsko-kowalskim miarowy łoskot. W fontannach iskier lśnią stalowe młoty. Wznoszone silnie oburącz mijają się z rozpaloną twarzą - do góry - zamach - w dół . I socrealistom: Marszałkowska uniesie dalej jezdnię ponad nowym Dworcem Gdańskim (nr 6) i wpłynie szeroką rzeką asfaltu na Żoliborz, niosąc jakby w nurtach tej jezdni między nowoczesne, gładkie olbrzymy bloków mieszkalnych odbicia kolumnad i attyk starych, empirowych pałaców .

Na każdym rogu ta sama truskawka to opowieści o mieście dźwigającym się z popowstańczej pożogi i o ludziach straumatyzowanych wojną, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo. To również dokument czasu o zmianach politycznych, które znalazły odbicie w prasie - od tekstów, w których poeta-reporter mógł bawić się językiem, po socrealistyczne produkcyjniaki.

Białoszewski pokazuje w swoich reportażach miasto, które - jak pisał - wywyższa [się], włazi pod górę, po skarpie, po wieżowcach, świeci, spada, topi się w wodzie, drży, całe od góry do dołu, gasi, zapala, zmąca, i od początku .

Na każdym rogu ta sama truskawka to Miron Białoszewski od początku.

Książka "Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950" - Miron Białoszewski - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Dowody na istnienie. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2022 r. Cena 30.65 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.